Skitnica
#1
Pozdrav ljudi,napisah pre neki dan ''na brzaka'' neku pricicu,i sada,ja sam imam osecaj da to moze bolje i sadrzajnije i lepse napisano i sve to,ali ne mogu da je prepravljam,jer bih pisao nesto novo,pa ukoliko imate vremena procitajte ovo i kazite mi svoje misljenje,ukoliko hocete Big Grin
Skitnica
Bejase jednom jedan covek,obucen u prljavu I iscepanu jaknu,braon boje,crne iscepane farmerke,dok je na nogama imao patike koje su se skroz odlepile od djona tako da su mu prsti virili.Da,to je skitnica.Skitnica koja ceka bolje dane,skitnica koja nema ime,koja nema lice,skitnica koju ljudi zaobilaze.Vreme provodi na kartonu,skupljajuci pare za parce hleba,a spava po klupama.Tako je jednog dana sedeo na cosku I prosio kada je ugledao dete koje pretrcava ulicu,I kola koja nailaze,tacno u pravcu deteta,dok dete ne obraca paznju,trceci.Ustao je brzo,zakacivsi slucajno posudu u kojoj je imao sitninu I prosuo ono sto je skupio.Gurnuo jednog prolaznika u brzini,tako brzo I srcano uhvatio dete,I presao ulicu noseci dete u rukama.Spustio je dete,a dete ga je sa suzama u ocima gledalo I reklo:’’ciko,spasili ste me,jel’ da?’’ ,skitnica na kojoj se ocrtavala starost,samo se nasmesila I sa zadovoljstvom klimnula glavom,sa srecom u ocima.Decak je iz dzepa izvadio kesu bombona,I rekao:’’ja nemam nista drugo da vam dam’’.Dobri starac,sa obzirom da je bio gladan,uzeo je kesu I rekao:’’Hvala,dragi decace’’.Ali,u tom trenutku dotrcava decakov otac koji je na trafici kupovao nesto,zbog cega nije obratio paznju na decaka I nije video sta se desava I takvom silinom gurnuo skitnicu,da je ovaj pao.Pritom se drao:’’Bezobrazni besposleni stvore,od mog deteta krades bombone,zaradi svoje,nemoj da da te vidim vise’’. Vredjavsi ga.otrgao mu je kesu iz ruku.Stari covek je ustao I rekao:’’Ali,gospodine,ja sam samo…’’,nije ni stigao da zavrsi,neobzirni otac ga je ponovo gurnuo,samo ovoga puta,siroti covek je izleteo na ulicu,bas onda kada su naisla kola.Udarila su ga,veoma jako.Mali decak je poceo da vristi.Nepazljivi I beozobrazni otac se uhvatio za glavu,a mali mu je kroz suze vikao ‘’taj cika mi je pomogaoo’’.Skitnica je lezala,nepomicno,u svojoj prljavoj,I iscepanoj odeci,rekavsi kroz prekidanje,tako da su ga jedva razumeli:’’covece…dete sam ti spasao…to dete me voli…pomogao sam mu…nemam nista,ali imam ljubav…imam srce,I osecaj za dobro…ti bi trebalo da poradis na tome…’’.Covek je nerazmisljavsi o njegovim recima,podigao starog coveka,brzo ga ubacio u kola,I velikom brzinom odvezao u hitnu.Usao je u bolnicu,doktori su mu rekli da ce morati na operaciju,da ima unutrasnje krvarenje,I da su mu polomljene obe noge,I ruke.Otac je ispustio suzu u zestokom kajanju sto je to uradio.Cekao je ispred,I mislio samo o tome da taj covek bude dobro.Nakon nekoliko sati,doktorka je izasla I rekla ‘’spasice se,ali oporavak ce jako dugo trajati’’.Covek je sa velikom srecom se osmehnuo,I od tada je svaki dan,posecivao skitnicu,ostavljao mu nesto para,I zblizio se sa njim.Na kraju ga je I na neko vreme,dok ne nadje posao,I ne skupi nesto para primio u svoju kucu,I shvatio kako u zivotu mora biti dobar prema svima,dok ne vidi zapravo prave osobine ljudi koje ne poznaje.Kako je skitnica trazila posao,to je potrajalo I vec je video da posao ne moze naci.Jedno jutro se probudio pre oca,majke,I sincica,I napisao poruku ostavljenu na stolu,polu-pismenu:’’Hvala vam,spasao sam vam sina iz ljubavi,vi ste me zamalo ubili,ali razumem da ste se zabrinuli za dete,pogotovo,ko bi verovao starom,prljavom,iscepanom prosjaku,kao sto niko nece ni da me zaposli bez dokumenata ili necega sto govori ko sam.Ja vas volim,I zaista sam se zblizio sa vama,hvala vam za sav novac koji ste mi dali,I hvala vasem sinu sto mi je pomogao da opet osetim ljubav I srecu.Ne zelim vise da vam budem teret,tako da ja odlazim,a vi se cuvajte,zelim vam u istinu sve najbolje.Pozdrav od skitnice.’’Otac je ustao,video poruku,pustio suzu,preklopio papir I stavio u fioku.Spremio se za posao,obukao I posao.Na istom onom uglu,opet je sreo dobro poznatu skitnicu,ubacio mu je sa malo vecom novcanicom u posudu I papiric na kome je pisalo:’’Hvala vama,I oprostite mi’’.I produzio dalje,koracajuci ulicom,dok su mu oci bile u suzama. Big Grin To bi bilo to,eto vi procitajte i procenite kako vam se cini,a ja vam se izvinjavam u koliko vam je bilo dosadno,pa ste dzabe ''bacili vreme Big Grin Big Grin
Reply
#2
Ok ovo ispod ce mozda biti malo grubo ali nije u losoj nameri pa ne zameri mnogo (procitao sam samo par recenica).

Ne da moze biti "lepse i bolje" nego mora biti posto ovo je za cistog keca.

Ako mislis da ti neko procita bilo koji tekst koji si napisao (posebno ove duzine) moras to malo da sredis, pogledaj ovaj sistem gore, jako lose. Na stranu sve ostalo, ti nigde nemas ni osnovni razmak nakon znakova interpukcije pa se ceo tekst cini kao jedna recenica, oci te zabole samo gledajuci u njega, a pri pokusaju citanja se skroz izgubis. Ne bi bilo lose ni razdvojiti (za potrebe foruma/bloga) praznim redom u par pasusa cisto da se onaj koji cita ne pogubi. Smile
[Image: 76561198247150340.png]
Reply
#3
Nije grubo ja prihvatam sve kritike XD Big Grin. Hvala, pisano je zaista na brzinu,nekima kojima sam ja citao se svidelo,pa rekoh hajde da pitam i ovde, ispravicu gresku za razmake, mozes li mi reci malo opsirnije sta tacno nije u redu, to jest sta ti se ne svidja, sam stil recenica ili vec sta, da malo opsirnije znam, sta ispravljasti i ostalo Big Grin Pitam, zato sto se nekim ljudima svidelo Big Grin I hvala na odgovoru
Reply
#4
Nije lose. Svidja mi se sto prica ima moral, nije tipicno letnje stivo. Ipak, cisto iz konstrukcionih razloga dao bih par kritika sta bi po mom misljenju bilo malo bolje uciniti za sl. pricu:

1) Apsolutno se slazem sa Lavijem u pogledu razmaka

2) Ako vec kucas u Wordu iskljuci sugavi auto-correct, nema smisla da svako I bude veliko

3) Ako je namenjeno za licnu upotrebu mozes i bez pasusa. Ako vec planiras nama da das da samostalno citamo pasusi su neophodni - treba jasno da naglase celine. Ovako prica je previse konfuzna - ne znam da li sam na kraju, sredini, pocetku, da li mi jos uvek objasnjavas ko su likovi itd. Mozes slobodno razvrstati dogadjaje kao pasuse ako nisu od po pet strana jer kao sto kaze Lavi, jako je zamarajuce

4) obucen u prljavu I iscepanu jaknu - primer urnebesno promasenog padeza Big Grin "obucen u prljavoj i iscepanoj jakni". Mada ja bih licno izbacio pasiv jer jako mnogo ljudi zbog retke upotrebe na njemu pravi greske u padezima, ili eventualno da vise obratis paznju na to. Svakako da prica dobija na dinamici kada kazes: "Obucen u crno-beloj jakni stajao je na kisi cekajuci nepoznatu damu, devojku, zenu koja bi mu ulepsala zivot." je opet nekako "poeticnije", da se tako izrazim, nego da kazes "obukao je crno-belu jaknu, stajao na kisi i cekao...". Takve recenice svako moze da sroci i ne deluju za "pricu" interesantno. Tvrde su previse. Mozda se neko ne slaze sa mnom - ovo je moje misljenje. Smile

5) Ja licno ne volim ovakve recenice (sto ne znaci da su pogresne): "Skitnica koja ceka bolje dane,skitnica koja nema ime,koja nema lice,skitnica koju ljudi zaobilaze.". U njima ima puno uporednih odnosa. Ako vec naglasavas "skitnica koja ceka bolje dane, koja nema ima, koja nema lice, koju ljudi zaobilaze" (izbacio sam skitnica u drugom delu "koji nema ime", zna se o kome se radi pa je bespotrebno) bih licno pokusao da ucinim utoliko zanimljivom blagim izmenama, sa deonim genitivom u nekim trenucima, ako vec se drzis te konstrukcije, kako ne bi bila predvidljiva. "Skitnica koja ceka bolje dane, koja ni lica ni imena nema, koju ljudi zaobilaze." ili eventualno: "Skitnica koja ceka bolje dane, koja imena nema, bezlicna, koju ljudi zaobilaze". Zamisli recenicu: "Krenuo sam kuci i nasao na Paju i on mi je rekao da je i on upravo posao kuci i saznavsi da idemo u istom smeru mi je predlozio da idemo zajedno i da cemo usput sresti Nevenu i ona ce biti sa dve drugarice i onda cemo svi zajedno krenuti kuci.". Nije li recenica malo dosadna? "I, i, i, ..., gle cuda opet 'i' veznik". Ne treba preterivati ako ne postoji poseban razlog za to. Mislim da se mnogi smore kada vide ovako nesto. Big Grin Inace, ova recenica je "pridevska recenica" odnosno opisuje kakav je skitnica pa je malo cudno da to stoji kao samostalna recenica, bolje bi je bilo prikljuciti recenici: "Da, to je skitnica, skitnica koja...". Isto vazi i za ovu i jos neke recenice: "dete koje pretrcava ulicu,I kola koja nailaze,tacno u pravcu deteta,dok dete ne obraca paznju,trceci". Previse si sklon vezniku "koji", mozes komotno napisati "dete kako pretrcava ulicu" i bice cak i pravilnije a opet sarenije. Takodje "i kola kako nailaze". Isto bi mi lepse bilo da si napisao "dok dete nesmotreno pretrcava". Opet zbog sarenog sklopa recenice. Big Grin

6) skupljajuci ---> sakupljajuci Big Grin Obrati paznju na govorni i gramaticki jezik. Smile

7) "Ustao je brzo". Lepsi pridev bi bio "zustro", "hitro". "Zakacivsi slucajno posudu u kojoj je imao sitninu", nema potrebe za reci poput "slucajno". Jasno je da to nije uradio namerno jer je mislio da ce mu to doneti srecu - ako jeste onda bi naznacio. To je kao da vidis Megan Foks i kazes "lepa Megan Foks". Big Grin To svi znaju. Big Grin Ipak, kao antitezu, posto svi znaju da je lepa, a ti kazes: "Ruzna Megan Foks" to bi vec imalo smisla.

8) "'covece…dete sam ti spasao…to dete me voli…pomogao sam mu…nemam nista,ali imam ljubav…imam srce,I osecaj za dobro…ti bi trebalo da poradis na tome…'" - izgleda da puno citas mange ili pozorisne komade. Nisam bas siguran koliko su "tri tackice" gramaticki ispravne. Stavi ili zareze ili tacke. Takodje, spasiti -> spasio. Izviniti -> izvinio. Iako za spasio nemam primer, gledaj na primeru izviniti. Ako kazes "izvinuo sam se" to dolazi od glagola "izvinuti se", odnosno ciji je glagol "vinuti se", "dici se", kako god. Takodje, obrati paznju i na deoni genitiv: "imam koga cega", "imam ljubavi, imam srca".

9) "neobzirni otac ga je ponovo gurnuo" - bezobzirni.

Iskreno, vec mi je dosadilo da gledam tvoj sastav u stilu kao da smo u srednjoj skoli pa se sve treba oceniti. Mislim da si shvatio licno moje kritike sa kojima mozes da se slozis, a sa kojima ne moras.

Ipak, da ne kritikujem samo, postoji i nesto pozitivno u tvojoj prici a to je, kao sto sam na pocetku istakao, moral (poruka) dela i uprkos svim zamerkama i tehnickim problemima u radu uspeo sam da se udubim a to je dobra stvar ako citalac moze da se poveze sa delom - nisi ga zakomplikovao kao, zaboravio sam koja knjiga je u pitanju, sto ima tipa 600 strana i cetiri tacke. Big Grin U tom smislu si dobro napisao delo.

Nakon svega ovoga cu ipak jos malo da te iskritikujem, haha. Big Grin Malo sam pokusao kritiku da ublazim ovim pozitivnim stranama. Prica mi deluje nekako "istroseno", odnosno relativno je cesta tema. Imam mali osecaj kao da sam vec nesto slicno citao. Nije lako naci originalnost, nesto cega se niko do sada nije setio ili sto je relativno malo korisceno, ali nije ni nemoguce.

No, nista od ovoga nije veliki problem, pre je problemcic. Ono sto predstavlja veliki problem i boldovacu ti to ako ces nesto da napises na brzinu, nemoj ni pisati. Apsolutno najgori izgovor koji neko moze da da.

Razumeo bih te da si pisao 3 - 4 sata (znam osecaj) i vec pri kraju glava krene da ti pada, koncentracija nula, pa da si nesto na kraju sjebao a ni sam toga nisi svestan, ali da sednes i kazes: "Ma, prekucacu ja ovo za pola sata" a potom da ne proveris, jer da se ne lazemo, postoji toliko kucanih gresaka da stvarno nije humano prema onome koji treba da cita. Ako radis nesto nemoj da radis ofrlje. Uradi da valja, pa jebiga, procitas pet puta sta si napisao i svaki put ti nesto promakne, boze moj, desava se, ali da ti promakne petsto stvari, e to je vec nemoguce. Nije ti bilo od zivotnog znacaja da ovo objavis juce(?). Mogao si to i danas uciniti, ili dan kasnije.

Nemoj da te ista od ovoga uvredi ili obeshrabri. Voleo bih da vidim jos tvojih prica, ali da se razumemo necu ih citati ako budu iskucane kao da ih je kucala radnica u posti - polucorava, kompjuterski polupismena. Namerno sam odvojio ovoliko vremena da sve ovo iskucam jer mislim da moze da bude jako dobrih prica i da imas talenta, ali moras i da se potrudis da sve spakujes kako dolikuje. Ako nista, uzmes da citas knjige pa analiziraj recenice ako zelis time bas da se bavis.

Svakako da ne bi bilo lose da pokusas da pokrenes temu: "Moja prica" ili "Moja pesma" pa da se clanovi takmice, drugi da ocenjuju (eventualno da kazu zamerke, konstruktivne prirode), ako postoji ljudi sa ovakvim afinitetima. Ja bih se sigurno prikljucio - mada zavisi malo i od vremena.
心未だあなたの記憶の中で、体探してる足りない私を
今日も何所かで誰かの流す泪、冷たく笑う定め生きて行く事
泣くせない物を握りしめ乍ら、私は今も此処にいるの
枯れない花は美しくて揺るぎない思いを胸に咲き続けてた
千切れた雲の断罪の空止まらない悲しみを抱き締めていた
どんな痛みにも始まりは合って、何時か訪れる終わりを待ってる
あの日あなたに感じた温盛も、気付けば手が好ける位色褪せてた

小坂 梨由 「断罪の空」




Reply
#5
Hvala, puno.Znaci mi svaka kritika i svaka pohvala.To pisano ''na brzinu'' stvarno nije trebalo da zvuci kao izgovor, vec je zaista pisano na brzinu XD, sedeo sam tako sa ukljucenim Microsoft Word-om i tako cekao, i cekao, i poceo par prica, pa izbrisao, sve zbog manjka inspiracije, a nakon toga, samo mi na pamet pade ''skitnica'' , i ovo je dalje samo islo, samo sam kucao, i kucao, dok nisam otkucao celu tu pricu.I da se izvinim usput, zbog ne odvajanja pasusa i sto nisam stavljao razmake na zarezima,tackama itd. trebalo je dosta napora procitati to.Hvala ti(ili mozda Vam Big Grin)sto ste procitali ovo sto sam napisao, trudicu se da obratim paznju na sve kritike, i jako volim knjizevnost, a gramatika mi je uvek bila malo slabija strana, ne u smislu da ne mogu da je savladam, vec zbog toga sto mi nikada nije bila preterano interesantna za ucenje, ako tako mogu da kazem, dok je kod knjizevnosti skroz druga prica Big Grin Mada, u poslednje vreme, zavoleo sam i gramatiku pored pomenute knjizevnosti, i ako i dalje imam neke greske, trudicu se to da ispravim Big Grin
Reply
#6
Kao neko ko nije procitao bog zna koliko knjiga, mogu da kazem da sam u jednom momentu osetio jezu iz nekog razloga Smile
Tako da, sto se mene tice, bilo daj e prica isfurana ili ne, dok sam citao nisam razmisljao sta ce da se desi unapred, nego sam samo isao redom i citao, i bas mi je nekako lepo legla. Smile

Pasusi, bar sto se mene tice, i nisu nesto neophodni. Samo odradi ctrl+h i odradi find/replace svakog , sa ,+spejsom Toungue

Quote:"Skitnica koja ceka bolje dane, koja ni lica ni imena nema,
Ovaj Teov Toungue predlog mi nekako previse lici na neke Kraljevic Marko fazone, i skroz mi ne lezi, previse je nekako mozda teatralan gde mu mesto nije Toungue
Meni je, za razliku od njega, cak lepo leglo to sto si ponavljao rec skitnica, posto sam tu recenicu citao sa zadrskom, tako da bi ja npr. u ovakvoj konstrukciji poneki zarez zamenio sa tri tacke. Jer, kao sto rekoh, nisam citao cisto da procitam, nego sam citao lagano - da se ne lazemo, delom zbog toga sto je sve spojeno i bez spejseva XD

Quote:covece…dete sam ti spasao…to dete me voli…pomogao sam mu…nemam nista,ali imam ljubav…imam srce,I osecaj za dobro…
kad je vec spomenuto, da se nadovezem.
Meni ovde ok stoje tri tacke, iz istog razloga kao iznad, a i ono, lika su udarila kola, verovatno prica usporeno, i pravi pauze da dodje do daha. Ali sam mislio da je na izdisaju pa sam onda na polovini pomislio da si ga malo preterano sa kolicinom teksta. Tako da to mozda zvuci kao malo previse pricanja, narocito sto mi je malo nerealno da iko odreaguje na taj nacin. Recimo da je ovo poslednje po mom misljenju malo previse cheezy - imam srce, i osecaj za dobro. mozda kad bi bilo nemam nista, ali imam osecaj za dobro, jbm li ga Smile nekako mi prosto deluje kao predugacak monolog u takvoj situaciji koji previse vuce na neku patetiku da te totalno smori u neku ruku Big Grin

Ali, u globalu, kao sto rekoh, u momentu sam se malko najezio, tako da Thumbs up!
---------------------

Glava AO porodice  Whistling
Reply
#7
Hvalaa punoo,drago mi je da vam se u nekoj meri svidja moj rad, a ja cu se truditi da ispravljam neke greske, svaka pohvala, kao i kritika sta menjati i sta vam se ne svidja,meni znaci puno.Jos jednom hvala Big Grin
Reply
#8
(2015-11-19, 23:03)-T- Wrote: 4) obucen u prljavu I iscepanu jaknu - primer urnebesno promasenog padeza Big Grin "obucen u prljavoj i iscepanoj jakni".

Čekala je ljubav na vratima, prala noge pa pala u Savi XD XD XD

Iskreno u vezi teksta - trebaće ti puno vežbe Wink Nemoj toliko da ideš na tu izakanu dramu sa primesama patetike, podseća me na one fb postove "podelite ili će vas udariti kola za 24h" i slično XD
Dobar početak, navijam da se razradiš što se pisanja tiče Big Grin
[Image: 76561198014117425.png]
Reply
#9
Hvala na odgovoru, kao sto vidim, nekim ljudima se nesto svidelo, nekim nije nista, hvala na kritikama, trudicu se da ispravim greske Big Grin da bi price bile bolje
Reply




Users browsing this thread: 1 Guest(s)