Steam [Generalna tema]
#1
Steam je platforma za digitalnu distribuciju video igara, igranje i komunikaciju.
http://store.steampowered.com/

Više o Steamu za neupućene
[spoiler]
Platforma za digitalnu distribuciju video igara, igranje i komunikaciju. Mnogo je nedoumica kod ljudi koji ne znaju šta je Steam i čemu služi pa smo mislili da ubijemo dve muve jednim udarcem. Objasnićemo vam šta je Steam, čemu služi i ukazati vam na neke prednosti digitalizovanih kopija video igara. No, krenimo redom.

Valve, kompanija koja je stvorila Counter Strike, imala je određenih problema kada bi došao red na tu igru da se updateuje jer je dolazilo do nestabilnosti. Zbog toga su čelnici poželeli da naprave platformu koja bi automatski vršila ažuriranje datoteka igara, a uz to omogućila bolju zaštitu od piraterije i „čitera“. Izneli su svoju zamisao nekolicini kompanija, među kojima su bile Microsoft i Yahoo!, ali su ih sve odbile. Valve je nakon toga sam počeo da radi na izgradnji platforme koja će nakon godinu dana biti objavljena javnosti kao Steam. Steam je krenuo da funkcikoniše lagano sa samo jednom – Counter Strike 1.6 Beta. To je bila idealna igra za testiranje stabilnosti nove platforme zbog njene tadašnje popularnosti. Ubrzo su sve Valveove igre imale svoju Steam inkarnaciju, a one popularnije i uspešnije su platformi donosile poslovanje sa profitom i izdavače koji žele svoje igre na Steamu. Danas, Steam ima bazu od preko 3700 igara najrazličitijih izdavača.

Steam funkcioniše na sledeći način. Igrač pogleda šta trenutno postoji od igara na platformi. Zatim, izabere igru koju želi da kupi, plaćanje izvrši platnom karticom za online kupovinu i nakon toga dobije sopstveni link za download igre. Kada se download proces (u okviru Steama) završi, igrač pokreće igru i počinje da igra. Steam u sebi sadrži listu prijatelja pa možete (kao, recimo na MSN-u ili Googel Talk-u) dodavati prijatelje i igrače sa kojima želite da budete u kontaktu i igrate multiplayer igre. Koncept Steama u početku je bio kritikovan sa gledišta da ljudi neće biti spremni da izdvoje velike svote novca za novije igre. To stanovište očigledno je bilo pogrešno jer je Valve na polju ove platforme nastavio da posluje sa profitom, a skoro su se proširili i na Macintosh računare.

Igre koje mogu da se kupe preko Steama su povoljnije od igara iz maloprodaje. Nije u pitanju velika razlika, ali kada se nakupi nekoliko desetina igara, svota je interesantna. Logično je da igre budu povoljnije jer su manji troškovi distribucije. Kako ne bismo ulazili u ekonomske modele i oblike poslovanja, verujte nam na reč da se Valveu ovakav način prodavanja igara mnogo više isplati nego štancovanje diskova. Srećni oni, imaju veći profit, srećni mi, manje novca izdvajamo za igru. Jedan od glavnih sastojaka u receptu uspešnosti Steam platforme su specijalni popusti i paketi igara. Na primer, ako igru kupite unapred, pre njenog zvaničnog datuma objave, imaćete određen popust. Takođe, popust ćete imati ako kupite 4 kopije igre što je zgodno ako imate još 3 prijatelja koji žele igru – em manje platite, em imate sigurno društvo za igranje ako je igra multiplayer. Postoje i posebni paketi – najaktuelniji u poslednje vreme je Mafia + Mafia II paket u kojem prvi deo čuvene igre dobijate po veoma niskoj ceni. Primera je nebrojeno i stalno su u toku akcije i rasprodaje u kojima možete doći do originalnih igara veoma povoljno.

Naravno, nije se odustalo od originalne ideje Steama i igre se ažuriraju redovno. Ispravljaju se manji i veći bagovi, a neretko se dodaju pojedinosti igrama. Najslikovitiji primer za redovnost i genijalnost ažuriranja igre i održavanja njene popularnosti je Team Fortress 2, igra koja nalazila se u sklopu fenomenalnog Orange Box-a koji je dodatno popularizovao Steam. TF2 je možda i najviše ažurirana igra na platformi. Iako je izašla 2007. godine, zabava je počela tek sa prvim updateima koji su donosili novosti u gameplay, a što je najbolje igra se i dalje ažurira i nikada nije bila popularnija. Steam klijent (nismo ga tako oslovljavali do sada, klijent je ono što je instalirano na vašem računaru dok je „samo Steam“ sistem distribucije)

Oblak

Još jedna prednost Steama je Steam Cloud iliti Steam oblak (više o „računarstvu u oblacima“ možete saznati ovde). Steamov oblak ima mogućnost čuvanja vaših podešavanja i progresa u pojedinim igrama. Sinhronizacija se obavlja stalno a stariji podaci se prepisuju novim. To znači da, ako reinstalirate sistem i ponovo instalirate igru, nećete imati problema oko ponovnog startovanja od nule ili ponovnog podešavanja igre onako kako to vama najviše odgovara. Za sada većina Valveovih igara ima mogućnost „saradnje“ sa oblakom dok se kod igara drugih razvojnih timova oblak tek sporadično pojavljuje, ali pošto je u pitanju noviji servis, očekujemo njegovo širenje jer je praktičan.

Kao što možete da primetite na slici, ako ste primorani da reintalirate sistem i brišete datoteke među kojima se nalazi instalacija Steama i svih vaših igara, igre možete vrlo lako bekapovati na CD-ove ili DVD-eve kako ne biste morali ponovo da ih downloadujete. Nakon ponovne instalacije steama, možete pokrenuti instalaciju bekapovanih datoteka i nastaviti sa igrom.
[/spoiler]

Steam danas broji preko 3700 igara i preko 100 miliona igračkih naloga.

Anime Overdose grupa na Steamu http://steamcommunity.com/groups/anime-overdose#

Teme u vezi sa Steam-om
Alien Swarm
Left 4 Dead 2
DOTA 2
Dungeon Defenders
Counter Strike: Global Offensive


Na steam-u je velika raspodaja tj. "The Steam Summer Camp Sale"
Koja traje od 30 Juna do 10 Jula...ima svacega XD
Velika snizenja (kako za koju igru) i dnevne raprodaje..tako nesto Thumbs up!

Sta da uzmem...kada mi je net nesto usporio a nemam kreditnu karticu XD
(najvjerovatnije uzimam preko drugovog druga XD)

Btw jel neko koristi steam?

Quote:Edit by Inuyasha:

Ovo je sad thread za sve sto ima veze sa Steamom. Trazite priljatelje za igre? Novosti? Rasprodaje? Pisite ovde! Smile
[Image: 2jb1apz.jpg]
Reply
#2
Koristim Steam ovaj prvi dan rasprodaje neću ništa kupiti pošto me ništa ne zanima.
Reply
#3
Ja sam vec nasao sta cu uzeti (nadam se)...ocekivao sam vece snizenje za Half-Life 1 i 2...samo 33% snizenja XD..............but who cares Team Forteress 2 is free 4 ever Big Grin
[Image: 2jb1apz.jpg]
Reply
#4
Ja bih rado menjao taj njihov popust za HalfLife 3 XD Inace i ja koristim steam jako dugo ali nisam zainteresovan za trenutne naslove koji se nalaze u ponudi snizenja Smile
Reply
#5
jao,ima dosta toga za uzet Big Grin ali glavno je da je tf2 besplatan Love
[Image: clouds_2.jpg?_subject_uid=102743872&w=AA...kgiIn3C6Ig]
Reply
#6
Dungeon Defenders je na 75% popustu.

Igra - 2.99e
http://store.steampowered.com/app/65800/

Komplet svih DLC misija - 2.99e
http://store.steampowered.com/sub/12994/

Ovo je po meni najbolja igra što sam igrao u zadnjih par godina. U igri imam ~85h a sada ću da uzmem i komplet svih dlc misija! Big Grin

Tako da vas 5-6 što ste uzeli Left 4 Dead 2 razmislite o ovome. Big Grin

EDIT
Setih se da sam davno i temu otvorio XD
http://www.anime-overdose.com/forum/show...+defenders
Ali niko nije uzeo igru Sad More vas 5-6 nemojte da moram warnove i banove da delim XD Toungue
Reply
#7
oćeš da mi daš warn/ban zato što nemam šuške

+ ne dopada mi se igra
Reply
#8
Alex, koliko sam skontao, nisu to baš svi dlcovi. Ja sam uzeo igru još pre neki dan na rasprodaji, dlc ne znam da li ću uzeti....istrošio sam se baš na ovoj rasprodaji, preko 150 evra sa dun'o.
Šta čitati? Hm...možda: http://klub-knjige.blogspot.com/

Reply
#9




Ne znam gdje bi ovo stavio, ali uglavnom na The Humble Bundle stranici je u toku akcija u kojoj plaćate koliko želite za 4 Steam igre i dvije ekspanzije + soundtrack za sve ifre u mp3/flac formatu!

Znači možete platiti 1$ za sve !

U pitanju su:

- DARKSIDERS

- METRO 2033

- RED FACTION: ARMAGEDDON

- COMPANY OF HEROES

- COMPANY OF HEROES: TALES OF VALOR

- COMPANY OF HEROES: OPPOSING FRONTS

A ukoliko platite više od prosječne cijene ~6$ dobijate i:

SAINT FREAKIN' ROW: THE THIRD


Reply
#10
Ako neko od vas kupi saints row, posaljite mi PM. Imam ga vec odavno, mogu vam pomoci u CO-OP-u.

Uber fun.
Reply




Users browsing this thread: 2 Guest(s)