Akira
#1
[Image: akira_xlg?async&rand=0.23064270010218024]

Tip: Film
Žanr: Sci-Fi, akcija, horor, avantura
Godina: 1988.

MAL

Quote:Akira predstavlja jedan od najpoznatijih klasika kada je anime u pitanju. Film je izašao 1988. godine, a autor je Kacuhiro Otomo, po čijoj mangi je i rađen film. Svoju popularnost je doživeo kako u Japanu, tako i u drugim delovima sveta. Mnogi tvrde da je Akira jedan od prvih animiranih filmova zbog kojih se animirani filmovi mogu nazvati umetnošću. Stvar je u tome što je u pitanju visokobudžetni film, što je omogućilo da animacija bude impresivna za to vreme. Naime, u filmu nije bilo ponavljanih scena, statičnih lica i drugih trikova koji se koriste za "kresanje" budžeta.

Radnja filma se odvija u distopiskoj verziji Tokija 2019. godine. Ogromna eksplozija je 1988.godine uništila pola Tokia, tada počinje Treći svetski rat. Trideset i jednu godinu kasnije se obnavlja grad i stvara se Neo-Tokio, a film prati vođu bajkerske bande, Kanedu i njegovog prijatelja Tecua. Tecuo doživljava saobraćajnu nesreću i hvata ga vojska. Dok je u pritvoru vojska otkriva da on poseduje posebne moći...

Komentar:
Odličan anime, pravi klasik. Svideo mi se baš. Ima dosta moćnih likova (poput Tecua). Muzika je isto vrhunska, upotpunjava tu mračnu atmosferu Neo-Tokija. Crtež i animacija su me ostavili bez daha, nisam mogao da poverujem da je taj film napravljen pre 26 godina. Pošto mi sam anime nije bio dovoljan, počeo sam da čitam mangu, koja se dosta razlikuje.
Ocena 10/10
Reply
#2
Ovo zvuči zanimljivo, sigurno ću pogledati....
Je li glavni lik ono -deep- Big Grin
Reply
#3
Znam da nisam jedini ali mislim da je Akira precenjen. Anime je sasvim ok, ali nije toliko dobar kao što se priča. Likovi su tek prosečni. priča je zbrzana previše. Nije mi se svideo odlazak u svemir. Vojska je nesposobnija od jednog tinejdžera. Razumem zašto se mnogima sviđa, sasvim je ok, ali samo prosečan.
"Your foe is well equipped, well-trained, battle-hardened. He believes his gods are on his side. Let him believe what he will. We have the tanks on ours." Joachim Pfeiff, 14th Krieg Armored

"Some may be able to avoid the judiciaries of the Adeptus Arbites, fewer may be able to face off against the Imperial Guard and the Adeptus Astartes, but let it be known that none can stand against the Officio Assassinorum."
Reply
#4
Dream... promašio si celu poentu filma. Film je išao na to da pokaže stanje društva, kao i da ukaže da se ljudi pored tehnološkog razvoja nisu značajno promenili od početka civilizacije - i da kao takvi, mentalno i društveno nisu spremni za evolutivne skokove poput Akirinog, i Tetsuovog. To je isto kao da koristiš nešto što nisi sposoban koristiti, samo na višem nivou - nivou svesti, postojanja.

Tetsuo je izabran kao lik da prikaže potpunu besciljnost i nemogućnost da se snađe u tom novom evolutivnom stanju. Ceo film on nije mogao da se odluči šta će i gde ide - bio je izgubljen i mogao je samo da se brani kad ga napadnu i da izaziva nasumično razaranje i nasilje, lečeći komplekse iz detinjstva.

Priča Akire je priča prebrzog napretka, petljanja čovečanstva sa stvarima za koje još nisu spremni niti ih mogu kontrolisati. Paralela je povučena sa stvarnim stanjem stvari u našem svetu i vratolomnog napretka - svi su 80tih mislili da će kola leteti posle 2000. i da ćemo naseljavati nove planete i ko zna. Tehnološki napredak je jurcao ko sumanut. Katsuhiro Otomo je predstavio jedan mračan primer gde bi nas to moglo odvesti. Jer bez obzira na sve, motivi koji pogone taj napredak su još uvek prevashodno rat i borba za moć.

Još je u film ubačeno i stanje obrazovanja, vojno/politička scena u Japanu kao i odnos Japana prema Americi...
U mangi ima sve to malo detaljnije... i malkice drugačije. Ali osnovne ideje su iste.

Ali ako me budete pitali za svrhu filma ili za negativca - ne bih vam baš mogao reći ništa o tome.
[Image: promo_sig05_smaller.png]
Reply
#5
Lepo objašnjenje Akai, nisam razmišljao o tome.
"Your foe is well equipped, well-trained, battle-hardened. He believes his gods are on his side. Let him believe what he will. We have the tanks on ours." Joachim Pfeiff, 14th Krieg Armored

"Some may be able to avoid the judiciaries of the Adeptus Arbites, fewer may be able to face off against the Imperial Guard and the Adeptus Astartes, but let it be known that none can stand against the Officio Assassinorum."
Reply
#6
Čudo da ovo već nema temu.
Elem, klasik koji bi svi trebali da pogledaju.
Naslov koji bih naveo kao cyberpunk lektiru.
Reply
#7
Da dodamo samo jos da je anime bio jedan od onih poput Ghost in the Shell koji su imali ogroman uticaj i probili anime na zapadno trziste, ovo ostalo, sto je Akai rekao, nemam sta na to da dodam Smile
[Image: Kingdom-anime-650x396.jpg]
Reply
#8
@Yuspawn, pa i meni bilo to čudno.

Akai je rekao sve ono što čini ovaj anime još boljim.
Reply
#9
Da, prebrz tehnološki napredak kao u filmu "Povratak u Budućnost 2"... gde ljudi lete već u 2015-oj XD

Elem, jedan od najboljih cyberpunk naslova, ako ne i najbolji.
Najviše mi se svideo zbog niza akcije odnosno zato što je akcijski orijentisan od početka do kraja.
Dinamična, originalna, u par navrata čak i creepy muzika... Par puta sam se trgao kad "rokne" odjednom XD

Uživancija na nivou, dobra priča, dobri likovi(Tecuo me malo podsećao na Vegetu lol XD)
[Image: 2nr3vi0.gif]
Reply
#10
Jedan od najboljih anime filmova Big Grin
Zaista sam se bio oduševio prvi put kada sam ga pogledao a pre toga nisam kontao zašto ga ljudi toliko obožavaju.
Morao sam da se uverim i sam, ali davno je to bilo kada sam ga prvi put pogledao. XD
[Image: maxresdefault.jpg]
Reply




Users browsing this thread: 1 Guest(s)