Serial Experiments Lain
#1
Evo da poslušam Dream Omenov savjet i malo krenem otvarat teme na anime koje sam gledao i da pokrenem raspravu Big Grin
Kako sam gledao na searchu-u: nema na ovom dijelu foruma tema za ovaj anime (sto je bilo veoma čudno za povjerovat u početku XD više o tome u komentaru)

Basic info:
[Image: gxFnq.jpg]
mal / aniBD
Opis:
Quote:Lain Iwakura appears to be an ordinary girl, with almost no experience with computers. Yet the sudden suicide of a schoolmate, and a number of strange occurrences, conspire to pull Lain into the world of the Wired, where she gradually learns that nothing is what it seems to be... not even Lain herself.
Komentar:
Kao već gore napisano dobro sam se iznenadio kad sam vidio da nema teama na ovom forumu za ovaj anime (search je izbacio samo jednu temu za propali/odustani pokušaj da se ovaj anime prevede)
I ev kad sam već kod prevoda, mislim da postoji garant samo mali broj animea koji su "teži" za prevest od ovoga.
Bit ću i iskren gledao sam ga na licenciranom engleskom dubu, prvi pokušaji ga gledati sa fansubovima su mi bili mukotrpni i pohvatao sam još i manje stvari nego sa ovakvim engleskim prevodom
Anime mi je od prve ep bio fascinantan a i ujedno ne lagan za geldanje, kvaliteta slike i pojedini glasovi nisu bas bili odlicni (ipak sam se malo razmazio gledajuci HD snimke u zadnje vrijeme) ne jasni pojmovi dosta WTF momenata se još nadodaju na to, ali i pored toga ovaj anime je vredio geldat svake minute kad se gleda ukupna slika.
Za period koji je ovaj anime izasao (kasne 90te) ovaj anime je bio daleko ispred svog vremena. Srž priče je zapravo refleksija straha pred tada još ne poznatim "močima" interneta koji je svojom pojavom otvorila dotad neviđene mogućnosti /prednosti ali i skeptičnost/strah od posljedica koje bi mogao donijet u svakodnevni život ljudi ( gubitak privatnosti, ovisnost i sl.)
Upravo to što pokazuje da su djeca i omladina najugroženiji sloj društva da pod takvim utjecajima sve više teže razlikuju granicu stvarnog i virtualnog svijeta (da vrše samoubijstva zbog "ask.fm" i sl stranica) je to sto je ostavilo najveci utjecaj na mene nakon ovog animea

Ocjena: 9/10
Vjerujem da večina sto ga pogelda mu nece dati ovoliko visoku ocjenu jer stvarno zna bit mukotrpan u nekim trenutcima i pojedina pitanja meni nisu bila jasna a vjerovatno i nisu bila rešena, ali ja sam uživao u geldanju pogotvo jer sam ga gledao zajedno svaku večer po 1 ili 2 ep sa bratom, pa smo kasnije raspravljali o njemu i to če mi ostat u dobrom sjećanju
Reply
#2
Priča je stv super i to da ide ispred svog vremena.. Ali ja većeg smora u životu nisam gledala.. Ona mala Lain tako smara, kao i njena horor porodica... Radnja je totalno ukočena.. Najsmorniji anime koji sam IKAD pogledala biće.. Prvo misliš na jedno, neki psihološki triler, drama ne znam kako dođosmo do nekih čipova i ljudi u crnom.. Iskreno
Reply
#3
Drago mi je što si ovo pokrenuo, pokušavao sam i ja ali nije bilo zainteresovanih ranije Sad Jedan od meni top 5 animea koje sam pogledao. Fantastična priča, od početka se nezna o čemu će biti reč. Prvo sam mislio da će biti neka horor priča o duhovima. Kasnije kao što Rebel kaže otišlo je unekom potpuno drugačijem smeru. Opening mi je jedan od najboljih koje sam video, nisam ni jedan preskočio. Što je retkost za mene. Istina da može da izgleda malo sporo, ali kad se pogleda da ni Lain nije celo vreme bila ista i da smo videli više različitih Lain. Pitanje je koliko stvarnosti smo mi u stvari i gledali. Pitanje je i šta je stvarno bio pravi svet. Moguće je da ništa od kad se prikačila na kompjuter nije bilo stvarno, a možda je to i počelo ranije.
"Your foe is well equipped, well-trained, battle-hardened. He believes his gods are on his side. Let him believe what he will. We have the tanks on ours." Joachim Pfeiff, 14th Krieg Armored

"Some may be able to avoid the judiciaries of the Adeptus Arbites, fewer may be able to face off against the Imperial Guard and the Adeptus Astartes, but let it be known that none can stand against the Officio Assassinorum."
Reply
#4
(2014-02-26, 03:24)Rebel Wrote: Priča je stv super i to da ide ispred svog vremena.. Ali ja većeg smora u životu nisam gledala.. Ona mala Lain tako smara, kao i njena horor porodica... Radnja je totalno ukočena.. Najsmorniji anime koji sam IKAD pogledala biće.. Prvo misliš na jedno, neki psihološki triler, drama ne znam kako dođosmo do nekih čipova i ljudi u crnom.. Iskreno
jest stvarno zna bit naporan, i skidam kapu pred onim ko je ovog mogao gledat vise od 2 ep u cugu XD

@Dream: to za Opening sam zaboravio spomenut stvarno fenomenalan je i meni bio, taj engleski totalno nesvakodnevno pogotovo kod japanskim openinga kad se samo uporedi kako ima "engrish" openinga kao npr kod Black Lagoon ili Mirai Nikki
Ev i za sve citavi opening

Reply
#5
Postovao sam opening u threadu za openinge jutros Smile

Šta mislite o onome što sam napisao?? I nije mi bilo problem da pogledam po 2-3 epizode od jednom. Meni je mnogo važna atmosfera, čak i ako je anime loš, ako je lepo sve predstavljeno, svideće mi se Smile
"Your foe is well equipped, well-trained, battle-hardened. He believes his gods are on his side. Let him believe what he will. We have the tanks on ours." Joachim Pfeiff, 14th Krieg Armored

"Some may be able to avoid the judiciaries of the Adeptus Arbites, fewer may be able to face off against the Imperial Guard and the Adeptus Astartes, but let it be known that none can stand against the Officio Assassinorum."
Reply
#6
(2014-02-26, 15:05)Dream Omen Wrote: Postovao sam opening u threadu za openinge jutros Smile

Šta mislite o onome što sam napisao?? I nije mi bilo problem da pogledam po 2-3 epizode od jednom. Meni je mnogo važna atmosfera, čak i ako je anime loš, ako je lepo sve predstavljeno, svideće mi se Smile
Baš sam i u opening post namjerno podvukao ono "razlikuju granicu" između stvarnosti i fikcije to si ti svojim postom "koliko smo u stvari vidili u stvarnosti i koji je pravi svijet" dobrim dijelom i potvrdio, i u suštini je i to što sam ija slično zakljucio samo ja nisam htio dodatno ulazit u detalje da ne bi nekom previše odao informacija ko nije gledao XD a što se kraja tiče: [spoiler] postoji i mogučnost da Lain zapravo nije nikad ni postojala u stvarnom svijetu već samo kao neki fenomen na internetu ili kao halucinacija zbog one droge sto ljudi u početku uzimaju (to mi je nekako i totalno ostalo nerešeno koju ulogu je to igralo u animeu) u onim klubovima pa je kasnije vide pa polude i pucaju i sl.
Ona zadnja scena kad sretne svoju bivšu prijateljicu iz škole i ona je ne prepozna je isto nejasna naravno i sama činjenica da ona nije nikako starila, pitanja za pitanjima, al u suštini za svim i nije trebalo tražit odgovor. I dalje sam mišljenja da je ovaj anime zapravo htio metaforično neke stvari pokazati sta bi nas moglo očekivati u budučnosti. Sama i činjenica da u americi npr danas FBI glavni svoj dio posla forsira upravo za nadzor interneta tako da terorriste, kriminalce i pedofile i u stvarnosti dočekaju ljudi u crnom nekad za vratima [/spoiler]
Reply
#7
Zvuci zanimljivo, pogledacu.
There she was my new best friend
High heels in her hands, swayin' in the wind
While she starts to cry, mascara runnin' down her little Bambi eyes:
"Lana, how I hate those guys."
Reply
#8
Da li znate kojoj fansub grupi odgovara MFX-ov prevod?
Reply
#9
Nisam gledao sa njegovim subom.
"Your foe is well equipped, well-trained, battle-hardened. He believes his gods are on his side. Let him believe what he will. We have the tanks on ours." Joachim Pfeiff, 14th Krieg Armored

"Some may be able to avoid the judiciaries of the Adeptus Arbites, fewer may be able to face off against the Imperial Guard and the Adeptus Astartes, but let it be known that none can stand against the Officio Assassinorum."
Reply
#10
Pogledao sam 6 epizoda još davno. Nastavit ću jednog dana, nije loše. Iako, nemam pojma o čemu se tamo radi, ali to je valjda tako i zamišljeno. Nešto više bi mogao reći kad pogledam Big Grin

Ali da, atmosfera je super i radi nje sam počeo gledati. Odnosno, tražio sam nešto slično Ghost Houndu pa sam naletio na ovo.
Reply




Users browsing this thread: 1 Guest(s)