Colorful (Movie)
#1
[Image: 29497.jpg]
Tip: Film
Godina izdavanja: 2010
Žanr: Drama, Slice of Life, Supernatural
Trajanje: 2h. 7 min.

Opis:

"I" died and was kicked out of the cycle of reincarnation because of the sin "I" committed. An angel told me that "I" won a lottery and he gave me a chance to remember the sin. My spirit possessed the body of the 14-year-old boy Makoto, who committed suicide and "I" tried to recollect my memory. "I" felt distressed by the terrible circumstances of Makoto and the fact that "I" was borrowing his body. "I" have started to realize that people are hurting each other because the world is too colorful to distinguish the true color of themselves from others.

Based on an award-winning first person narrative novel by Mori Eto. The movie won several awards in Japan.

Komentar:
Još jedan film sa super atmosferom. Bio je zanimljiv i okej za gleda, a trajao je 2 sata, ipak to treba izdržat. Zanimljivo je to kako je glavnom liku majaka uvijek spremala super ručak, a on nikad nije htio jesti. Ne mogu opisati koliko sam ogladnio gledajuću taj film, a ovaj nije htio jesti. I na kraju, da se je još jednom digao sa stola s punim tanjurom, točno bi razbio nešo, haha. Glavni lik kao i svaki glavni lik papučar me živcira i zato mi ne volim veličinu naslova, ali ovo, usprkos svemu, svidjelo mi se. Ostali likovi su čudni za opisat. Bilo bi najbolje da sami pogledate, ako več niste.
Reply
#2
@Sajber: Zvuci zanimljivo, cu da bacim pogled uskoro pa javim utiske Wink
[Image: Kingdom-anime-650x396.jpg]
Reply
#3
Čuo sam odavno, planiram da ga gledam već duže vreme. Je l' te podseća na neki anime konkretno?
Reply
#4
Kao da me podsječa na još neki film, ali ne mogu se sjetiti koji. Podsječa me na nekoliko kraćih mangi koje sam čitao. Baš zjebano pitanje dali me podsječa na nešto XD
Reply




Users browsing this thread: 1 Guest(s)