Chihayafuru
#1
''Chihaya is a lighthearted tomboy, who's not especially good at anything in particular. Her dream has always been for her sister (an aspiring model) to become the number one beauty of Japan, or perhaps of the world. But then one day she meets someone who tells her that a dream is something that should concern only herself - and something she has to work hard for as well.

At the same time, Chihaya discovers a passion for the old Japanese game hyakunin ishhu, also called "karuta".''

Chihayafuru (ちはやふる?) is a manga series written and illustrated by Yuki Suetsugu, serialised in Be Love and published by Kodansha. It is about a school girl, Chihaya Ayase, who is inspired by a new classmate to take up Hyakunin Isshu karuta competitively. It has been adapted into an anime television series, which aired on Nippon Television and Crunchyroll from 5 October 2011 to 28 March 2012. A second season began airing on 12 January 2013.
The manga has won the Manga Taishō Award and the Kodansha Manga Award. Since its fourth volume was released in March 2009, it has regularly appeared on the Japanese Comic Ranking chart, and in August 2011 was estimated to have sold over 4.5 million copies. Its popularity has boosted the profile of competitive karuta in Japan.

Pocela da gledam,ali u stisci sam sa vremenom ovih dana (well hello ispitni rok,we meet again Dodgy ) ,zanima me jel neko gledao/preporuke? Smile
Reply
#2
Tvoj avatar je iz tog animea?? Smile
"Your foe is well equipped, well-trained, battle-hardened. He believes his gods are on his side. Let him believe what he will. We have the tanks on ours." Joachim Pfeiff, 14th Krieg Armored

"Some may be able to avoid the judiciaries of the Adeptus Arbites, fewer may be able to face off against the Imperial Guard and the Adeptus Astartes, but let it be known that none can stand against the Officio Assassinorum."
Reply
#3
Nej Smile Ne znam iz kog je tacno,nadjoh davno negde na netu ali me opisuje
Reply
#4
Meni se svideo anime, strpljivo cekam da zavrse drugu sezonu kako bih nastavio da gledam, likovi su zanimljivi, prica takodje, a takodje je lepo predstavljen jos jedan deo japanske kulture, a to je sama igra karuta, koja pored toga sto je jedina u Japanu, nam otkriva i deo istorije Japana u vidu poezije, jedno od prijatnih iznenadjenja, jer nisam ocekivao od naslova bas nista, kad ono ispade krajnje kul Smile
[Image: Kingdom-anime-650x396.jpg]
Reply
#5
Meni prica nije nesto obecavala,al pogledah recenzije neke,i ispade da je bas visoko ocenjen generalno...
Onda ce biti gledano > Pati fakse,rusite se zgrade Whistling
Reply
#6
Avatar je Ui iz K-on.
[Image: promo_sig05_smaller.png]
Reply
#7
(2013-05-24, 14:39)Eleran Wrote: jedno od prijatnih iznenadjenja, jer nisam ocekivao od naslova bas nista, kad ono ispade krajnje kul Smile

Slažem se. Barem 96% ljudi koji su počeli da gledaju Chihayu sigurno nisu ništa znali o Karuti. Big Grin I sama igra je predstavljena kao vrlo interesantna i napeta, ali Japanci bi i jedenje bureka učinili dramatičnim. Big Grin Mnogo je zanimljivo onako sklanjati karte, probajte ako niste. Thumbs up!
[Image: chihayafuru.jpg]
Reply
#8
Hahaha na ovu jedrenje bureka sam umro od smeha...good one Wink
[Image: Kingdom-anime-650x396.jpg]
Reply
#9
Tražio sam neki slice of life naslov i naletim na ovo, počeo sam da gledam prvu sezonu izgleda prilično zanimljivo.
Za samu igru nikada nisam čuo, mada koliko pročitah na netu, dok ova manga/anime nisu postali popularna niko i nije čuo za igru. XD
Reply
#10
Ja sam pogledala 20tak epizoda i onda se prebacila na mangu jer mi je falilo malo žara i dešavanja između njih. Igra i sve to stoji kao zanimljivo je, ali ja sam onda gledala na yt kako izgleda meč karute u rl i bila ono u fazonu: da bacaju karte i to je to Big Grin radnja je nešto previše spora za moj ukus, ali ću ga završiti jednog dana Big Grin
Reply




Users browsing this thread: 1 Guest(s)