Psycho-Pass
#1
[Image: 93800.jpg]

Psycho-Pass (AniDB|MAL)

Genre: Action, Cyberpunk, Dystopia, Law and Order, Sci-Fi, Seinen, Special Squads, Violence

Plot/Summary
Quote:In the future, it is possible to quantitatively measure a person's emotions, desires, and every inclination. In this way, it is also possible to measure a person's criminal tendency factor, which is used to judge criminals.

This is the story of a team of policemen dedicated to maintaining public order. Some of them work in the Enforcement Division, responsible for the apprehension of criminals, while others belong to the Supervisory Division which oversees their colleagues in Enforcement.

Comment:
Kako bi izgledalo ljudsko drustvo da postoji tehnologija koja "ocitava" ljudske svesne i podsvesne tendencije, kompatibilnosti, sposobnosti i sl. Ovaj anime na neki nacin odgovara na ovo pitanje, a da li to dobro cini ili ne, stvar je individualne interpretacije.

Ovo je jedna od onih futuristickih prica gde je vrlo malo razlike izmedju utopistickog drustva i bezizlazne distopije. Napredak tehnologije i sl. je sa jedne strane blagoslov, ali u isto vreme i ogranicava coveka, taj stos. U ovom naslovu ljudi imaju nesto kao licne karte koje nazivaju Psycho-Pass, a koje pruzaju uvid u psihicko stanje pojedinca, i postoji koeficijent kriminala, zbog koga, u slucaju da premasi odredjenu vrednost, osoba u pitanju biva oznacena kao potencijalni kriminalac i biva institucionalizovana. Postoji i sistem koji sve to uredjuje, procenjuje ko je gde podesan da radi, skoluje se i sl. Kako u takvom drustvu kriminala ima znatno manje, postoji objedinjena sluzba koja se bavi svakom vrstom prestupa. Prica prati inspektore u ovoj sluzbi i njihov rad. Na papiru, ovo zvuci kao prilicno dobar setting, sto i jeste, ali je nekako neodoljiv utisak da se svemu tome prislo na jedan povrsan nacin, nedovoljno temeljno i sl.

Lik koji je rezirao anime je kao jedan od uzora sigurno imao Ghost in the Shell, dosta stvari podseca na to, naravno, to ne znaci da je ovo automatski plagijat. Od svih stvari na koje je mogao da se ugleda, odabrao je i neke koje i nisu toliko pohvalne, naime, blatantni filozofski i knjizevni citati, iza kojih i nije bilo nesto dubine, a sluzili su tome da bi docarali kako su likovi nacitani, ili sta vec. Ostali aspekti produkcije su bili sasvim solidni, ali je bilo pojedinih akcionih scena koje su animirane u nezavidnom broju frejmova. Dizajn likova je bio ok, iako su vecina muskih likova bili obvious yaoi bait, zenski likovi su bili simpaticni, tako da je za svakoga bilo po nesto. Glasovna gluma je bila top-notch, vrh seiyuu branse okupljen na jednom mestu. Muzika je bila relativno ok, iako se nekako motivi akusticne gitare i elektronske muzike nisu najbolje dopunjavali medjusobno.

Generalno, ovo nije los anime, ali je kada se sve svede, jeftina zabava. Steta je sto je relativno obecavajuc setting reduciran na jedan povrsan flick, ali je kao i takav gledljiv. Ima solidnih preokreta [spoiler]nekome ce Sybil sistem kao skupina mozgova biti vise cool, nekome smesan[/spoiler], likovi su dopadljivi, iako su mogli malo vise njihovih pozadina da se dotaknu, doduse, ne u obliku flashback epizoda kao jedna koju je Yayoi dobila, a devojka je prakticno najbeznacajniji lik, ali je lezbejka. Preporuka za one koji bi gledali nesto ozbiljnije, ali bez previse dubine; sa skromnim ocekivanjima, ovaj anime bi mogao da pruzi sasvim solidan utisak.
Reply
#2
Pogledao osam epizoda i pauzirao dok je bio ongoing, nije mi ostavljao neki utisak, to sto kazes, nekako mi ceo pristup prici delovao povrsno...mada cu verovatno ga nastaviti u skorije vreme...jedino sto tesko izlazim na kraj sa epizodicnim naslovima...
[Image: Kingdom-anime-650x396.jpg]
Reply
#3
E, upravo sam zavrsio sa gledanjem ovog animea Smile.

Ima istine sto je Corwin reko o filozofskim citatima, smatram da su u jednom trenutku za mene bili zbunjujuci, jer je filozofija podrucje koje zaobilazim u sirokom luku Smile, mada nisam obracao paznju toliko o njima...

Zaokreti u prici su mi se svideli, mada postoje neke stvari koje cu napomenuti u spojleru, svidelo mi se i to sto su zlocini donekle bili povezani...

Nisam toliko u anime fazonu, vise sam orijentisan ka mangi, tako da nisam gledao sve one stare naslove Cowboy Bebop, Ghost in the Shell itd. tako da nisam povezao ovaj anime ni sa jednim ostalim oldtijamerom Smile, sto je mozda dobra stvar, jer da sam povezao sa nekim uzitak ovog animea bi drasticno spao.

[spoiler]
Ceo Sybil sistem mi se u pocetku svidelo, iznenadilo me je to sto sastavljen od mozgova kriminalaca i diktatora Smile, mada nije mi bilo bas jasno, mozda nisam taj deo dobro razumeo mozda cak nije ni bio, kako ti mozgovi uspeju da uticu na narod, tako sto mu svakodnevno ispiraju mozak? Mislim da su trebali malo vise vremena da posvete Sybil sistemu od poslednje 4 epizode.

Sledeci deo koji mi je zasmeteo je bilo naglo pojavljivanje Cheif, u skoro svim situacijama, i to kako niko nije uzeo za zlo kada je aktivirala/o pistoj od Gono-a prema Kougami-ju.

Mada ono sto mi se bas svidelo u anime-u jeste napredak likova, posebno od glavne junjakinje Akane, vidi se mentalno sazrevanje kao inspektor, jer kad je dosla, izgledala je kao potpuni idiot, sve sto joj se desilo ju je ucinilo jacom sto je na kraju dalo za rezultat da ona bude vodja tima, takodje mi se svideo lik glavnog negativca, smatram da je dobro odradjen, i njegov cilj mi se svideo takodje, jer je on jedini u anemeu koji je poceo da siri pricu o tome kako ljudi u tom gradu su kao roboti, svideli su mi se likovi Kougami, Gono, Masaoka i Kagari.
[/spoiler]


Od OST mi se svideo prvi opening i ending, mada mi se nije svideo OST kako su bile akcione scene, imao sam osecaj kad krene ta muzika da cu da gledam bal Smile.

Animacija je bila dobra, mada posto nemam toliko iskustva o animacijama, to sudjenje cu da ostavim iskusnijim clanovima.

Dizajn likova, ne vidim da se nesto razlikuje od modernog dizajna likova, jer u novim anime-ima svi su dizajni mi slicni.

Za sad bih mu dao ocenu 8.6/10, mozda ce to za nekog da bude velika ocena, mada iskreno da kazem meni se ovaj anime vise svideo od Evangeliona Smile.

EDIT:

Da li mozete da mi preporucite neki anime slican ovom?
[Image: slika.jpg]
Reply
#4
@Greffespatch: Ghost in the shell, prvo filmove pa onda seriju, ako ces naslove slicne tematike Smile Prvi film je meni ujedno i najbolji, a posto je matrix radjen na osnovu ghost in the shell, zanimljivo je videti koliko ideja su braca preuzeli iz njega, cak im je i spica istim zelenim slovima Big Grin No da ne idemo dalje off topic, ako zelis dalje preporuke, onda idi na temu anime preporuke Wink
[Image: Kingdom-anime-650x396.jpg]
Reply
#5
meni se ovo skroz svidja , moracu bas da pocnem da gledam Smile
Reply
#6
Ghost in the shell je za mene najbolji anime koji sam gledao Smile kao neko ko je zainteresovan za transhumanizam. I kao fan syber-punka i post syber-punka.
"Your foe is well equipped, well-trained, battle-hardened. He believes his gods are on his side. Let him believe what he will. We have the tanks on ours." Joachim Pfeiff, 14th Krieg Armored

"Some may be able to avoid the judiciaries of the Adeptus Arbites, fewer may be able to face off against the Imperial Guard and the Adeptus Astartes, but let it be known that none can stand against the Officio Assassinorum."
Reply
#7
stao sam kod 4 ep i nikako da se nakanim da nastavim Sad iako je imao i dobar clifhanger na kraju
Reply
#8
Nadam se da su do kraja razjasnili zbog čega CC ne utiče na Makišimu. XD

Stigao sam do 11. epizode, nije loše, zabavno je, ali se slažem da je pristup nekako površan. Inteligentan u pokušaju, što ne znači da je glup. Big Grin
Reply
#9
(2013-06-04, 16:51)Sagara Souske Wrote: Inteligentan u pokušaju, što ne znači da je glup. Big Grin

A onda su došle epizode sa maskom...

Na kraju (nat)prosečan anime sa lošim likovima. Akane je bila ok, ali ostali su plitki do bola. Recimo Makišima (morao sam na MAL-u da proverim kako se zove) važi za vrlo harizmatičnu osobu, a gledalac ni u jednom trenutku ne oseti ni h od te harizme. Pre bih rekao da ima neki poremećaj ličnosti. Big Grin Kougami je onako gotivan, pametan ali nekako prazan. Ginoza je isto dobio malo na razvoju, na jedini način koji je mogao, očigledan od samog početka. O ostalima ne treba trošiti reči, tu i tamo neko pokušava da ispadne manje beznačajan. Big Grin Crtež i animacija nisu ništa spektakularno za današnje standarde, pre svega mislim na slab 3D i s vremena na vreme se nađe koja derp scena. A ni dizajn likova nije ništa posebno. Muzika je ok, sviđa mi se prvi opening.
Reply
#10
Poče druga sezona, novi scenarista , gomila novih likova, videćemo kuda će sve to poći.
Reply




Users browsing this thread: 1 Guest(s)