Eve no Jikan
#1
[Image: 19480.jpg]
Tip: OVA ili Film
Žanr: Sci-Fi, Slice of Life
Opis:
The future, probably Japan. Robots have long been put into practical use, and androids have just come into use.

Influenced by the Robot Ethics Committee, it's become common sense for people to treat androids like household appliances. Their appearance - indistinguishable from humans except for the ring over each android's head - has led some people to empathize unnecessarily with androids. Known as "android-holics", such people have become a social problem.

Rikuo, a high school student, has been taught from childhood that androids are not to be viewed as humans, and has always used them as convenient tools. One day Rikuo discovers some strange data in the behavior records of his family's household android, Sammy.

Rikuo and his friend Masaki trace Sammy's movements, only to discover a mysterious café that features a house rule that "humans and robots are to be treated the same"...

Komentar:
Film mi se svidio, i više nego svidio. Prvo bi pomislio kako je dosadan jer se večina toga događa u kafiću i samo pričaju, ali je atmosfera neopisivo dobra. Naravno, i razgovori su ugodni i zanimljivi. Mogao bi u takvom kafiću provodit cijele dane pričajući sa ljudima. Glavni lik ma malo živcira zato što ima glupu facu, haha, i zato što je đubre kad se radi o odnosima ljudi i robota, odnosno androida. Cijele dane je provodio u "Eve", a i dalje se ljutio kad bi njegov android tamo zalazio. Kraj nisam skužio, kao i neke druge scene. Tko je onaj sa bijelom kosom što nešto istražuje?

Opis ću prevest sutra, sad mi se neda. Samo sam htio napisat dojomve.
Reply
#2
Eve no Jikan je nesto kao kada bi Asimov bio ziv u danasnje vreme i resio da animira nesto o prirodi odnosa robota i coveka. I dok je taj jaz izmedju coveka i robota prisutan, donekle je i preuvelican, iz razloga sto ljudi uopste ne bi pravili robote da bi ih potom mrzeli. Oni koji su gledali Animatrix znace o cemu govorim, diskriminacija protiv robota nema previse logicnog osnova.
Reply
#3
Ti mislis na ljudsku rasu kad kazes ljudi, ali komplikovanije je od toga. Jedni prave robote, drugi gube posao zbog toga jer su zamenjeni robotom koji radi njihov posao duplo brze, bolje i efikasnije. Da ne pricamo o fobijama, konzervativcima itd. Mislim da je u Eve no Jikan to sasvim dobro prikazano, za razliku od Animatrixa gde imamo klasican Skynet/terminator scenario.

Uglavnom i ja sam bas osetio taj Asimovski vibe kod ovog naslova. Odlican film (ili OVA, sta god vam padne ruku, gledao sam obe verzije, skoro pa nema razlike). Mislim da sam mu dao 10/10 na MAL-u. Jedino sto je kraj nedovrsen, bila je prica da je ovo pola onoga sto su planirali i da treba da izadje jos jedna OVA (pretpostavljam onda i jos jedan film) sa ostatkom price. Ne znam da li ce biti ista od toga, nisam cuo nista o tome davno.
Reply
#4
Secam se na Japanizmu kada su ljudi postepeno posle svake epizode ustajali i napustali salu haha.
[Image: 76561198041329936.png]
Reply
#5
@Knez Milos
Eve no Jikan se nije dotakao takve vrste odnosa izmedju coveka i robota, ovde su ljudi posmatrali robote, koji su mahom bili kucepazitelji i obavljali slicne "bezazlene" poslove, koji ne narusavaju u globalu citave ekonomije, kao nesto gore od ljudskih robova, vise je bio osvrt na taj cisto socijalni ugao. Ako se secas, bilo je ljudi koji su bili prisniji sa robotima, gledali na njih kao na nesto blisko ljudima, dok su vecina bili za to da treba eksploatisati robote sto vise.

Animatrix jeste hiperbolisao to, ali nije bio scenario gde vestacka inteligencija poludi i krene nuklerni rat, roboti su isto bili tlaceni, i nakon sporadicnih incidenata, izolovani su na Arabijsko poluostrvo, gde su organizovali svoju drzavu. [spoiler]Ljudi su bili ti koji su krenuli u rat, zato sto su uvideli da im ekonomije slabe, bili su prinudjeni da daju robotima mesto i u Ujedinjenim nacijama itd.[/spoiler] Jedna slicna apatija kod ljudi bila je prisutna i u Eve no Jikan, ljudi su jednostavno upali u kolotecinu svog postojanja.

Eve no Jikan je super anime, ali eto, meni se taj aspekt neosnovane mrznje prema robotima nije dopao.
Reply
#6
Gledao sam sve OVA (e) i film, baš tim redoslijedom što i preporučujem, mada film je kompletniji i ne morate gledati OVA.
Priča je jako zanimljiva, atmosfera tokom anime vas drži budnim. A šta tek reći za likove koji su i najbolji u cijeloj priči.

Svaka preporuka
[Image: sig18.png]
Reply
#7
@Corwin_r
Dobro, u pravu si da ima razlike izmedju animatrixa i scenarija sa poludelom inteligencijom.

Ipak, tesko mi je da uporedim robote iz Eve sa onima iz Animatriksa. Roboti iz Eve su napravilljeni po ljudskom oblicju i funkcionisu po tri zakona robotike. Takodje bi se reklo da oni zele da nam budu jednaki, da su jako blizu tome, ali da im nedostaje nesto sto upravo uce u tom kaficu. Sa druge strane roboti iz animatriksa su vise masine; jedno mehanizovano, efikasno, strano drustvo. Njima ne trebaju ljudska tela niti imaju zelju da budu kao ljudi. Ni nivo antagonizma nije ni priblizan. U Evi ljudi samo treba da nauce da prihvate robote kao sebi jednake, sto opet uce u tom kaficu. Mislim da je u pitanju najbolji scenario ljudsko-robotskih odnosa; nece roboti zapoceti rat niti revoluciju. Jednostavno ce vremenom iznutra promeniti i ljude i sebe. Cak i da neko proba da ih zaustavi, cak i da rasture ovaj njihov kafic, verovatno postoje ili ce nastati i drugi.
Reply
#8
Očekivao sam dosta od ovog animea, ali mi nešto nije legao. Nekako mi je odbojan i taman kad sam se navikao ono kraj. Gledao sam samo ONU, a film čuvam kada mi sine da gledam ponovo Jikan i time dam mu još jednu šansu.
Reply
#9
Film je skoro identican. Samo zapakovane sve epizode u jedan film, sa mozda 5% novog materijala. Tako da ako ti se ovo nije svidelo, nema razloga ni film da gledas.
Reply
#10
Pa dobro, nekad se desi da mi se neki anime više svidi kad ga gledam drugi put i možda ću tada više uživati jer znam šta da očekujem. Neću ga skoro gledati nego tamo negde... ko zna kad Big Grin.
Reply




Users browsing this thread: 1 Guest(s)