Preporuke starih (Classic) filmova
#21
Soylent Green (1973)

[Image: 5878982750_50667a3d96.jpg]

Dobar SF koji nas vodi u 2022. godinu kada je svet ostao skoro bez ikakvih prirodnih resursa i čovečanstvo je na ivici gladi. "Sojlent" je velika korporacija koja zapravo vlada svetom i deli ograničena sledovanja hrane. Film počinje tako što se reklamira nova vrsta hrane - "zeleni sojlent" - za koju se tvrdi da predstavlja novu hranu proizvedenu od najkvalitetnijeg planktona iz svetskih okeana. A od čega se ona zaista pravi - otkrijte sami. Wink

8/10
[Image: 76561198088028945.png]
Reply
#22
uu, imam taj film, ali nikako da ga pogledam Sad
[Image: harpy211.png]
Reply
#23
White Heat (1949)

[Image: white-heat2.jpg]

Pogledah ovaj film i mogu reci, da film uopste nije los, stavise, veoma je dobar. Odlicna rezija Raoul Walsha koji je upotpunosti preneo mracnu noir atmosferu koja se skroz stopila sa radnjom filma koja je veoma dobra, ali koja je ipak imala neke glupe trenutke (odnosno previse ocekivane zaplete), ali ipak je celu radnju filma izvukao sasvim dobar kraj. Svakako, najbolji segmenti filma su odlicna kamera i pogotovo, odlicni likovi koji predstavljaju perfektne likove za noir film...ludi razbojnik koji ima "majcin kompleks", pri cemu on sam dostize vrhunac na kraju filma, onda delimicno fatalna plavusa i svakako, policijski agent koji se infiltrira u razbojnicku bandu, uz pomoc "obicnih" policajaca. Sve u svemu, jos jedan vrlo dobar noir film koji je mogao da bude i jedan od najboljih, ali je nazalost imao neke propuste, odnosno je imao malo iznenadjujucih zapleta.

8/10
Reply
#24
Out of the Past (1947)

[Image: out-of-the-past.jpg]

Odlican film! Pogledah ovaj film i mogu reci, da spada u jedan od najboljih noir filmova koje sam pogledao u poslednje vreme. Odlicna rezija Jacquesa Tourneura koji mi na prvi pogled nije bio nesto pouzdan, ali sam se prevario jer je covek na najbolji nacin prikazao atmosferu, radnju i svakako, hemiju medju svim glumcima u ovom odlicnom noir naslovu. Takodje, adaptirani scenario Daniela Mainwaringa prema svojoj sopstvenoj noveli "Build My Gallows High" je bio odlican, skoro da sam pozeleo da procitam i samu novelu. Kamera je bila odlicna na momente, a na momente perfektna, tako da svaka cast samom reziseru, a svakako i Nicholasu Musuraca-i. Ali, je gluma ipak najbolji deo filma...odlicna glumacka postava (Robert Mitchum, Jane Greer, Kirk Douglas), pogotovo Roberta Mitchuma u ulozi detektiva i naravno Jane Greer u ulozi prave fatalne zene, mozda i najbolje u istoriji noir filma. Sve u svemu, odlican noir film koji zamalo da zameni Sunset Blvd. na mestu mog omiljenog noir filma, ali ipak nije imao toliko upecatljivih scena kao vec pomenuti film.

9/10
Reply
#25
Upravo sam odgledao 12 angry men....covece kakav film, odusevljen sam, Serbian god je carina, gde je samo bio ranije da mi preporuci ovakve filmove Big Grin
[Image: Kingdom-anime-650x396.jpg]
Reply
#26
^ Hvala! Bas mi je drago.

Rewatch: The Seventh Seal (Det sjunde inseglet, 1957)

[Image: the-seventh-seal-1957.jpg]

Pogledah sinoc na HRT-u po drugi put ovaj film i sada sam se jos vise odusevio, tako da je postao moj omiljeni film. Perfektna rezija Ingmara Bergmana sa predivnom kamerom, odlicnim manipulisanjem prirodom i svakako, sa cetiri legendarne scene (partija saha, scena sa tematikom Sudnjeg dana, beg bracnog para kroz sumu, ples na kraju filmu). I sam scenario je isto tako odlican, uz odlican razvoj celokupne radnje, likova i atmosfere koja je prosto fenomenalna. Gluma je takodje odlicna, pogotovo Max von Sydowa i Gunnara Björnstranda koji je me je ponovo odusevio. Au, kako je covek odglumeo. I naravno, prelepa i na momente odlicna Bibi Andersson. Stvarno, film koji predstavlja filozofiju na vrhuncu sa puno pouka, predivnih citata, a bogami i pesama. Sve u svemu, fenomenalan film koji me je u nekim delovima veoma potresao i koji mora da se gleda vise puta.

Love is the blackest of all plagues... if one could die of it, there would be some pleasure in love, but you don't die of it.

100/10

P.S. Ako jos uvek niste pogledali ovaj film, nemate pojma sta ste propustili jer je film perfektan. Prava film-lektira.
Reply
#27
Koji je ovo film?
[Image: 981157.jpg]
Reply
#28
Da nije Who's Afraid of Virginia Woolf?
I pogledao Sedmi pečat, art klasik. Makar moram priznati da nisam baš previše zainteresiran za Bergmanove filmove.
[Image: harpy211.png]
Reply
#29
Sinoc ponovo pogledao sa drugarima 12 angry men, imao sam osecaj kao da ponovo gledam po prvi put Smile
[Image: Kingdom-anime-650x396.jpg]
Reply
#30
(2012-04-19, 17:36)john_constantine Wrote: Da nije Who's Afraid of Virginia Woolf?

Ne verujem jer ne lici ova zena na Elizabeth Taylor. Valjda je u tom filmu ona prikazana mnogo starije.

@Eleran

Hehe...novi clan kluba ljubitelja starih filmova. Dobrodosao! Big Grin

OT:

The Third Man (1949)

[Image: the-third-man.jpg]

Vrlo dobar film! Jedan od retkih britanskih noir filmova koji je me je malko razocarao jer sam ocekivao malko bolji film. Ali, i pored toga dobio sam jedan vrlo dobar noir thriller u reziji Carola Reeda sa prelepom kamerom i zanimljivom muzikom. Pored odlicne rezije vec pomenutog Carola Reeda i scenario Grahama Greene-a je bio takodje odlican, ali mi je kraj bio nekako previse obican. Gluma takodje nije bila losa, ali sam ipak mnogo vise ocekivao od Josepha Cottena, dok je Orson Welles bio solidan, a Trevor Howard je bio odlican i odigrao je najbolje svoju ulogu. Sto se tice same radnje filma, pocetak mi je bio vrlo dobar, sredina fenomenalna (jedan od najboljih delova u noir filmu), ali mi je kraj bio, kao sto sam vec rekao previse obican i ocekivan. Nekako su najveci utisak na mene ostavile prelepe ulice Beca i naravno, fenomenalne scene na kraju filmu u kanalizaciji gde su Robert Krasker i Carol Reed pokazali veliko umece manipulisanjem svetloscu. Sve u svemu, vrlo dobar noir thriiler, ali koji je ipak malo precenjen (na primer mnogo je bolji Out of Past koji je slabije ocenjen).

Don't be so gloomy. After all it's not that awful. Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock. So long Holly.

8/10

The Lady Vanishes (1938)

[Image: image-99e34ecec8ec.jpg]

Odlican film! Jos jedan uspeh velikog filmskog maga Alfreda Hitchcocka prema adaptiranom scenariju Sidneya Gilliata i Frank Laundera. Kao sto sam vec rekao odlicna rezija Alfreda Hitchcocka sa odlicnom kamerom, dobrim zapletima i napetom atmosferom koja je ipak uradjena na relativno komican nacin koji se meni veoma dopao. Gluma je takodje bila veoma dobra, pogotovo Michaela Redgrave-a i Paul Lukasa, uz simpaticnu Margaret Lockwood. Alfred Hitchcock je na odlican nacin uklopio vise zanrova u ovaj film: imamo odlicnu suptilnu komediju, ne toliko preteranu romansu i naravno, odlicnu misteriju i vrlo dobar opustajuci thriller. Ipak je pocetak (prvih 30 minuta) filma bio malo dosadan gde smo se samo upoznavali sa likovima, ali su zato sredina i kraj bilo odlicni (duze vreme uopste nisam zna sta se desava). Sve u svemu, odlican relativno komican britanski thriller sa veoma dobrim suspense osecajem i moj omiljeni film od Alfreda Hitchcocka, odmah posle Rear Windowa.

Boris? Miss Henderson speaking. Look, someone upstairs is playing musical chairs with an elephant. Move one of them out, will you? I want to get some sleep.

9/10
Reply




Users browsing this thread: 1 Guest(s)