Haruki Murakami
#1
Jedan od najpoznatijih japanskih pisaca.

Što reći osim da je totalno drugačiji od bilo čega što sam do sada čitala s fenomenalnim opisima i osebujnim likovima Smile

Što ste njegovo čitali i koji su vaši dojmovi?
________________
“Murakami se ne plaši pretjerivanja, a to je znak genija . . . on je pisac svjetskog kalibra, koji vidi sve i igra s najvećim ulogom.” — The Washington Post
[Image: sig2t.png]
Reply
#2
Ništa, ali ispraviću to OBEĆaVAM!!! XD
Šta čitati? Hm...možda: http://klub-knjige.blogspot.com/

Reply
#3
Tebi definitivno preporučam "Tvrdo kuhana zemlja čudesa i kraj svijeta" Smile
[Image: sig2t.png]
Reply
#4
E ovo mi se zaista sviđa!!!!!!!
Šta čitati? Hm...možda: http://klub-knjige.blogspot.com/

Reply
#5
Pa naravno... znam ja Wink
[Image: sig2t.png]
Reply
#6
Count me In Wink he he otkako su poceli da sevaju threadovi na ovom subforumu ja samo belezim u svoju knjizicu sta ce definitivno da se pazari sada za sajam knjiga Anime Suna nemoj se ustrucavati, slobodno ti navedi jos neke naslove...bice para da se to pazari Anime
[Image: Kingdom-anime-650x396.jpg]
Reply
#7
Ok, evo redosljedom kojim sam ih ja čitala
[text je preuzet odavde]
______
Lov na divlju ovcu

O knjizi:
U ovom romanu život glavnog lika ponavlja se poput opetovane noćne more: vlak koji nikamo ne vodi. Ali i u životu najobičnijeg pojedinca znaju se dogoditi neobični obrati. Glavnom liku pridodajte djevojku čije su uši toliko lijepe da, kad su nepokrivene kosom, poboljšavaju vođenje ljubavi tisuću puta, odbjeglog prijatelja i desno orijentiranog političara, i jednog profesora opsjednutog ovcama, sve te likove upletite u lov na divlju ovcu, koja možda vlada a možda i ne vlada svijetom, i kao rezultat imate još jedno remek-djelo najznačajnijeg živućeg japanskog pisca.

“Knjiga započinje kao detektivski roman, potom prelazi u šaljivu priču o čudaku, a pri svom završetku preobražava se u pripovijed o opsjednutosti... To je djelo visoke umjetničke vještine.”—New Yorker

“Murakami je zbilja originalan pisac a istodobno je i višestrani nasljednik Franza Kafke jer izgleda da posjeduje inteligenciju kojom spoznaje da je Kafka zapravo bio – šaljivipisac.”— Sunday Herald

“Murakami se ne plaši pretjerivanja, a to je znak genija... On je pisac svjetskog kalibra, koji vidi sve i igra s najvećim ulogom.”—The Washington Post
_______
Pleši, pleši, pleši

O knjizi:
U ovom impresivnom nastavku romana Lov na divlju ovcu, jedan od najoriginalnijih suvremenih svjetskih pisaca Haruki Murakami ujedinjuje znanstvenu fantastiku, triler i satiru. Neimenovani glavni junak,
neprilagođeni tridesetčetverogodišnji rastavljeni usamljenik upušta se u sasvim neobičnu avanturu. Njegova potraga za djevojkom, koja je tajanstveno nestala, ponovno ga dovodi na “mjesto zločina”, u Hotel Dupin, u kojemu susreće čudnovate likove s ove ili one strane granice realnosti: nestala djevojka Kiki javlja mu se u vizijama, a pri odgonetavanju još jedne misterije pomažu mu trinaestogodišnja vidovnjakinja, njezini zbunjeni roditelji i pjesnik s jednom rukom…

Murakamijev junak živi u svijetu visoke tehnologije i modernih dostignuća gdje sve stare vrijednosti pod naletom novih nestaju i polako umiru. Svi sastojci koji čine Murakamijevu prozu velikom opet su tu: nemirni i osebujni likovi, uznemirujuća prebacivanja u paralelne stvarnosti, priča koja ubrzava poput vrtuljka… Pleši, pleši, pleši je napeto, ubrzano i zabavno putovanje kroz moderni Japan.

“Zabavan spoj moderne znanstvene fantastike, napetosti od koje se grizu nokti i drevnog mita...” – Chicago Tribune
______
nakon potresa

O knjizi:
Početak 1995. prekretnica je za suvremeni Japan, koji doživljava surovo buđenje iz konzumerističkog sna cvjetajuće ekonomije: u samo dva mjeseca stravičan potres koji je pogodio Kobe i teroristički napad otrovnim plinom sarinom u tokijskoj podzemnoj željeznici posve su uništili lažno samopouzdanje nacije. Ti su događaji ponukali Harukija Murakamija da se, nakon višegodišnjeg izbivanja uzrokovanog popularnošću romana Norveška šuma koji je samozatajnog autora silom pretvorio u pop-zvijezdu, vrati u domovinu i opiše ih u publicističkoj knjizi Pod zemljom te zbirci pripovijedaka nakon potresa (naslov malim slovima po autorovoj želji).

Veliki potres što je zadesio Kobe vidljivi je epicentar ovih šest priča. Srećemo ga u novinama, na televiziji, ili u mogućoj agoniji nekog sporednog lika. Ali pravi je potres zapravo onaj unutarnji, koji se događa u glavnim junacima onog trena kada se zagledaju u nerješivu zagonetku vlastite egzistencije. Potres nas u Murakamijevim pričama sustiže poput zlokobne sjene iz dubina: ti što pucaju po rubovima, to smo mi.
______
Norveška šuma

O knjizi:
Čuvši pjesmu Beatlesa, Toru Vatanabe sjeti se svoje prve ljubavi Naoko, djevojke svoga najboljeg prijatelja Kizukija. Istoga časa u mislima se vraća u prošlost, kad je prije gotovo dvadeset godina u Tokiju provodio studentske dane, izgubljen u svijetu tjeskobnih prijateljstava, usputnog seksa, strasti, gubitaka i žudnje—u vrijeme kad je u njegov život umarširala neobuzdana mlada žena po imenu Midori, i on je morao birati između budućnosti i prošlosti.

Norveška šuma najpoznatiji je roman Harukija Murakamija, kultna knjiga koja je sve donedavno bila najveći japanski bestseler uopće. Samo u Japanu ukupno je prodano preko četiri milijuna primjeraka. Objavljivanje ove naizgled jednostavne priče o sazrijevanju u 60-ima, prožete specifičnom melankolijom i humorom, prouzročilo je toliku histeriju da se povučeni autor na nekoliko godina odselio iz Japana da bi mogao nastaviti sa književnim radom.

“Napisao sam Norvešku šumu inspiriran pjesmom Beatlesa. Osim protagonista koji pripovijeda u prvom licu, stvorio sam još pet likova, od kojih je dvoje trebalo umrijeti. Ni sam nisam znao koji će od njih umrijeti, a koji živjeti. Pripovjedač je zaljubljen u dvije veoma različite djevojke, ali do samog kraja nisam znao kojoj će pripasti. Dakako da cijelo vrijeme postoji i mogućnost da one obje umru i da on ostane sam.”—Haruki Murakami

“Murakami gradi svoje književno tkivo na tako istančan, paučinast način da sve što odluči opisati treperi od mnoštva simboličnih mogućnosti.”—Guardian

“Ova je knjiga puna studentskih pobuna, slobodne ljubavi, cuge i pop glazbe šezdesetih. Ona je također istinski emotivna, i opisuje vrhunce, ali i najdublje padove odrastanja.”—Independent on Sunday

“Uspijeva prikazati obuzetost i vrtoglavu euforiju mladenačke ljubavi… Istodobno, unatoč tragičnom momentu i svijesti mnogih likova koja podsjeća na kamikaze, često biva duhovita i na osebujan način pronicava. Potiho neodoljiva i u konačnici dirljiva.”—Times Literary Supplement

“Dirljiva priča koja pogađa ravno u srce… Murakami je, bez ikakve sumnje, jedan od najboljih svjetskih romanopisaca.”—Glasgow Herald
______
Moj slatki Sputnik

O knjizi:
Ljubav djevojke ovdje je opisana poput pustinjske oluje, a strasti su tako silne, da se od njih nestaje! Ono što Murakamija čini genijem iz Japana, svakako je njegov smiren i duhovit stil, kojim nam prikazuje tu nepreglednu materiju međuljudskih odnosa. Možda mu to uspijeva jer je Japanac. Možda baš zato što je Haruki Murakami, trenutno najveći japanski izvozni proizvod, dakako, uz Sony.

Norveška šuma, roman o ljubavi i odrastanju pribavio mu je 4-milijunsku publiku u Japanu i sasvim solidan prihod. Sve ostalo što je napisao (a čovjek je Japanac, radi kao lud), samo je utvrdilo njegov status literarnog samuraja. Kad piše, Murakami dovodi priču do paradoksa, do iracionalnog. Pritom, vrlo je trezven i samozatajan. Sam je Murakami još neobičniji od njegovih priča. Ali, to je već neki drugi roman.
______
Južno od granice, zapadno od sunca

O knjizi:
Hajime je uspješan, oženjen mukarac, vlasnik jazz-kluba “Crvendaćevo gnijezdo”, otac dvoje djece. Susret s davnom simpatijom, ljepoticom Šimamoto, iz temelja potresa njegov naizgled stabilan život…

I u ovom romanu Murakami varira svoju opsesivnu temu: možemo li zaista spoznati sebe prije nego što nas neočekivano snažno iskustvo istrgne iz životne rutine? Trijumf Nesvjesnog nad svjesnim trasiranjem života velika je tajna Murakamijeve proze.

“Casablanca prepjevana na japanski… Murakamijev je stil od snovitog tkanja, a svako poglavlje poema je za sebe.”—The Times

“Ova naizgled jednostavna proza puna je skrivenih istina.”—The New York Times Book Review
______
Tvrdo kuhana zemlja čudesa i Kraj svijeta

O knjizi:
U ovome hiperaktivnom i neumorno domišljatom romanu najpopularniji (i najkontroverzniji) japanski književnik ponire u vrtlog zapadnjačke svijesti. Tvrdo kuhana zemlja čudesa i Kraj svijeta usisava čitatelja u pripovjedački “ubrzivač čestica”, gdje se sudaraju likovi šifranta podataka podvojene osobnosti, luckastog (i genijalnog) profesora, njegove debeljuškaste kćeri sklone ružičastoj odjeći i otvorenim razgovorima o seksu, a efektu pridonose i zgodna knjižnjičarka zapanjujućeg apetita, Lauren Bacall, Bob Dylan, lubanje jednoroga što isijavaju snove i tajanstveni INKovci nastanjeni u pećinama ispod površine Tokija.

Zadivljujući spoj cyber-punka i kafkijanske fantazije, modernog i mitskog, cool i poetičnog, Tvrdo kuhana zemlja čudesa i Kraj svijeta Murakamijevo je rano remek-djelo koje najavljuje ambicije jednog od vodećih svjetskih romanopisaca današnjice.

“Murakami se ne plaši pretjerivanja, a to je znak genija . . . on je pisac svjetskog kalibra, koji vidi sve i igra s najvećim ulogom.” — The Washington Post
_________
Ovo su sve Murakamijeve knjge koje su prevedene na hrvatski.
A na srpski preveden je još 'Kada padne noć'
[Image: sig2t.png]
Reply
#8
He he zabelezio, thanks Suna (you are still our anime queen) Smile bice ovaj sajam mnogo zanimljiv, imace sta da se trazi Anime
[Image: Kingdom-anime-650x396.jpg]
Reply
#9
Pročitah- Lov na divlju ovcu, Moj slatki sputnik, Tvrdo kuhana zemlja čudesa i kraj svijeta, Nakon potresa, Norveška šuma, After the dark, Blind willow sllepong woman (nisam je pročitala cijelu; to je zbirka kračih, nepovezanih priča, tako da to čitam laganini Wink)
I upravo čitam Kafka on the shore

Murakami je definitivno sjajan pisac; uvijek me iznova oduševljava lakoća kojom teče radnja u njegovim pričama... No mislim da sam na ovom forumu već mnogo puta pisala o njemu, pa se neću ponavljati Anime

@Eleran, moja preporuka za početak bi bila Norveška šuma. Nekako mi se čini da je to dobra knjiga za početak čitanja Murakamija (meni je nesumnjivo na samom vrhu njegovih djela)... Svakako najprije pročitaj neki roman, pa tek onda novele i te krače priče, jer i Murakami (baš kao i svaki pisac) ima svoje specifičnosti i svoj stil... a na te ćeš se specifičnosti i na taj stil lakše 'naviknuti' ukoliko započneš sa čitanjem romana Anime
Summer rain
Reply
#10
@Jashin: prihvatam savet Wink mada gledacu na sajmu da uzmem sve sto budem mogao da nadjem, tako da cu verovatno i ja procitati naslove koje si nabrojala, a sad se blizi polako zima, sto je za mene period za citanje knjiga, onako fino u toplom kraj peci Anime
[Image: Kingdom-anime-650x396.jpg]
Reply




Users browsing this thread: 1 Guest(s)