Tengen Toppa Gurren Lagann
#1
[Image: Tengen-Toppa-Gurren-Lagann.jpg]

Godina snimanja: 2007
Broj epizoda: 27

Quote:In a far away future, mankind lives underground in huge caves, unknowing of a world above with a sky and stars.

In the small village of Jiha, Simon, a shy boy who works as a digger discovers a strange glowing object during excavation. The enterprising Kamina, a young man with a pair of rakish sunglasses and the passion of a firey sun, befriends Simon and forms a small band of brothers, the Gurren Brigade, to escape the village and break through the ceiling of the cave to reach the surface, which few believe exist.

The village elder won't hear of such foolishness and punishes the Brigade. However, when disaster strikes from the world above and the entire village is in jeopardy, it's up to Simon, Kamina, a girl with a big gun named Yoko, and the small yet sturdy robot, Lagann, to save the day.

The new friends journey to the world above and find that the surface is a harsh battlefield, and it's up to them to fight back against the rampaging Beastmen to turn the tide in the humans' favor! Pierce the heavens, Gurren Lagann!

Recenziju pročitajte na Tengen Toppa Gurren Lagann

evo otvaram ovu temu jer mislim da anime kao TTGL nju zaslužuje jer je po meni predobar za one koji ne znaju to je mecha anime i ima 27 epizoda (po meni sasvim dovoljno) i priča je zakon pa ga preporučam svim ljubiteljima mecha ali i ostalima jer iako ima malo manje epizoda vrijedi ga pogledati. XD
[Image: FalAh1M.png]
Reply
#2
Pomalo neobicna serija, ali sam se bio toliko navukao da je to nenormalno!
Taj anime ima nesto sto ga po meni cini definicijom animea, sve do zadnje epizode!

[Image: KaminaMotivational.jpg]

Definitivni "must see" za svakog pravog otakua XD
I would like to apologize to humanity for all some of my previous posts and signatures used on this forum.

Thank you.
Reply
#3
al najjače su one spike "who do you think i am kiiiick" lol XD
[Image: FalAh1M.png]
Reply
#4
Yoko_Ritona Wrote:al najjače su one spike "who do you think i am kiiiick" lol XD

It became one of my favorite quotes XD
I would like to apologize to humanity for all some of my previous posts and signatures used on this forum.

Thank you.
Reply
#5
TTGL je bio prvi mecha-anime koji sam odgledao (joj jos uvijek stojim na Ep 25, trebam od Foste-a traziti ostale 2 XD), prije tog anime-a nisam bas davao damn za mecha-anime, zapravo i nisu mi se svidjale toliko. E pa od TTGL je dosao Scryed a poslje njega Code Geass.
XD

Anime je must-see. Big Grin

Reply
#6
da ni ja prije TTGL nisam baš gledala takve mecha al mi je TTGL otvorio oči heh XD uu pa ostale su ti 2 dosta zanimljive epizode za pogledati.
[Image: FalAh1M.png]
Reply
#7
Gray Fox Wrote:Pomalo neobicna serija, ali sam se bio toliko navukao da je to nenormalno!
Taj anime ima nesto sto ga po meni cini definicijom animea, sve do zadnje epizode!

[Image: KaminaMotivational.jpg]

Definitivni "must see" za svakog pravog otakua XD

Agreed.
Art me u pocetku malo iritirao ali kako mi je nahvaljen od strane Draga i Foxa privatno moramga gledati Big Grin
[Image: hardug2.png]
Reply
#8
eh i ja ti ga preporučam i mislim da ćeš se oduševit
[Image: FalAh1M.png]
Reply
#9
Yoko_Ritona Wrote:da ni ja prije TTGL nisam baš gledala takve mecha al mi je TTGL otvorio oči heh XD uu pa ostale su ti 2 dosta zanimljive epizode za pogledati.

Ma znam. Toungue
Stvar je kada sam od Foste-a uzeo anime, otisao sam u Italiju (da nakupio sam se anime-a da mi nebude dosadno XD). To sam poceo gledati od prvog dana. Sve sam odgledao za 1 dan. I dosao sam do 25 epizode i mislio da je kraj, a znas da je tu najzanimljivije. Foste je bio srecan da nije bio pored mene kada sam skontao da ima jos epizoda. Rolleyes

Reply
#10
he he...damn!! Sad definitivno moram da bacim oko na ovu animu...taman sam veceras dobio od drugara gomile anime-a izmedju ostalog i ovaj...uh so much to see,but so little time Sad
[Image: Kingdom-anime-650x396.jpg]
Reply




Users browsing this thread: 1 Guest(s)