AnimeOverdose Forum

Full Version: Fushigi no Umi no Nadia
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
[Image: 2yqx.jpg]

Fushigi no Umi no Nadia (AniDB|MAL)

Genre: Adventure, Conspiracy, Romance, Sci-Fi, Tragedy

Plot/Summary
Quote:The Industrial Revolution has taken over and the world is being consumed by new technology and machines. A young scientist, Jean, sees a beautiful young girl with dark skin while in France. He follows her to only find trouble; a woman and two thugs are after an amulet in the girl's possession called Blue Water. Jean helps the girl escape and learns that her name is Nadia. From then on, the two join forces to evade the minions of a man named Gargoyle, who wants Nadia's Blue Water to bring forth an armageddon.

Comment:
Verovatno najbolji pristup romanima Zila Verna, i motivima u njima, koji anime moze da ostvari. Uprkos podeljenim misljenjima na netu o ovom naslovu, this is good stuff.

Prica je coming of age avantura, gde glavni likovi kroz brojne neprilike odrastaju i prezivljavaju svasta, prisutna je jedna upbeat nostalgicna atmosfera, nalik onoj u nesto starijim anime ostvarenjima. Ima i komedije, koja, iako nije najbolja, pre svega u slucaju epizoda na ostrvu i u Africi koje se vecini ljudi, uslovno receno, gade, nije nesto sto ce oduzeti previse od naslova na krupnom planu. Nadia je vise "problematicno pitanje", njen lik u vise navrata pretrpi transformacije, i taman kada pomislite da se njen karakter sredio, resetuje se na staro, u nekim epizodama ispoljava potpuno kontradiktorno ponasanje.

Sem 20000 milja pod morem, u prici se javljaju i motivi i interpretacije drugih cuvenih dela Zila Verna, ali se otislo korak dalje, posto su tehnoloska dostignuca naprednija od onih koje imamo sada u 21. veku, a radnja u animeu je vecim delom smestena u 1889. godini. Postoje objasnjenja naravno za sve to, i taj kontrast steampunk-a i sci-fi daje poseban smek celoj prici.

Tehnicki detalji su varirali kako je serija tekla, prve epizode i sve do epizoda sa ostrvom su odrzale jedan jak standard u pogledu animacije, rezija je balansirala dobro komediju sa ozbiljnijim desavanjima, da bi usledile jedno 10-ak epizoda koje su bile batshit u svakom pogledu. Taj segment karakterise losa animacija, iracionalno ponasanje likova (full-blown Cartoon Network karakteri), komedija je predominatna, cak i nesto malo zbilje koju je taj deo imao, bio je prakticno resetovan nakon Afrike. 5, 6 epizoda do kraja serije su vec stabilizovale stvari, rezija je opet uzela stvari u svoje ruke (koliko razumem, Nadia je prvenstveno zamisljena kao serija od 25, 26 epizoda, ali su zbog popularnosti resili da oduze emitovanje, pri cemu Anno i ostali ozbiljniji clanovi produkcije ne snose bilo kakvu odgovornost za te losije epizode), i kraj serije je dobro zaokruzen.

Generalno, serija ne vazi kao kultna u mnogim krugovima, bez razloga. Puno je dobrih detalja koji nadjacavaju slabosti, cak je i ta komedija dobro osmisljena tu i tamo. Ipak, da bi se pristupilo sa potpunim uzivanjem u gledanju, od publike se trazi makar malo "estetske spoznaje" drugih starijih naslova. Postoje i specijali, koji su osmisljeni kao dodatno stivo uz seriju, i daju dodatna objasnjenja, prilicno su simpaticni. Film je katastrofa, ne bih ga preporucio ni najodlucnijim fanovima serije, posto je, sem sto je dobrim delom summary serije, dobrim delom poprilicno jeftin dodatak uz seriju, koji pri tom nema smisla u bilo kom kontekstu. Uglavnom, preporuka ljubiteljima starijih stvari i avanture, sa pravim pristupom, ovo moze biti prava poslastica.
Zanimljivost: dizni je rip-offovao Nadiu svojim animiranim filmom Atlantis the lost kingdom:
http://www.thesecretofbluewater.com/atlantis-i.htm
(malo je matora stranica, uglavnom ima dole kada se klikne na WHAT ABOUT THE IMAGES, iskoci stranica sa slikama, koja onda moze da se skroluje strelicama na tastaturi posto inace nema skrollbar... bar meni).

Vidi se Gainax touch - em je Anno tu, em je Yoshiyuki Sadamoto radio character design, sto se vrlo dobro vidi bas po ovoj slici u Corwinovom postu. Elem, ok anime. Sami kraj je imao jedan jako uvrnut sporedni rasplet, mada me u principu nista ne cudi, posto je ipak ovo studio koji je radio Evangeliona.
(2014-05-20, 21:48)Knez Milos Wrote: [ -> ]Sami kraj je imao jedan jako uvrnut sporedni rasplet, mada me u principu nista ne cudi, posto je ipak ovo studio koji je radio Evangeliona.

Pretpostavljam da mislis na Marie i Sansona, lol.
^Da, da XD
Mislim bilo je WTF. Nego sad nisam mogao uopste da se setim kako se zavrsava serija, samo sam imao neki osecaj da nesto tu nije kako treba, pa sam morao da gluglam neku recenziju cisto da vidim jel to bilo tako XD
prilično zabavan anime koji je meni baš držao pažnju, a nije mi bio dosadan ni onaj središnji deo koji je rastegnut, hell meni je i film bio ok koji je baš fino popljuvan. GAINAX FTW!
U sustini drzalo mi je paznju sve osim tih par epizoda koje su malo falile da me nateraju da batalim anime, posto se svelo zaista na krajnje decije epizode. Sto Corwin kaze, u stilu cartoon network easy going n' stuff. Mada je do kraja lepo zaokruzeno. Mada sama Nadia je povremeno bila toliko kontradiktorna samoj sebi da mi je znala ici na zivce. Dozivljavao sam je kao tsundere, ali ne onaj pozitivni poput tsundere iz Kimagure orange road, vec annoying koji bez ikakvog razloga plane i rostilja sa izlivima emocija. Mada, pored svega, anime ima neki shmek i old school nostalgiju Smile Takodje sve pohvale za character design Smile