AnimeOverdose Forum

Full Version: Future Boy Conan
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
[Image: 144404.jpg]

Future Boy Conan (AniDB|MAL)

Genre: Action, Adventure, Post-apocalypse, Sci-Fi

Plot/Summary
Quote:July 2008. Mankind was faced with the threat of extinction. An ultra-magnetic weapon, far more devastating than any nuclear weapon known, had destroyed half the world in a single instant. The earth's crust was rocked by massive movements, the earth was thrown of its axis, and the five continents were torn completely apart and sank deep below the sea...
The attempt by a number of people to free [sic] to outer space failed. Their spaceships were forced back to the earth and vanished with their hopes shattered.
But one of the spaceships narrowly escaped destruction and crashlanded on a small island which had miraculously survived the devastation. The crew members of the spaceship settled there, as if they were seeds sown on the island.
After years, a boy was born. He was a new life in the desert, a ray of light in the darkness of the annihilated earth...
And there this story begins.

Comment:
Future Boy Conan The Barbarian je serija o decaku od 10 godina, koji jednim harpunom unisti zle ambicije INDUSTRIJE, drzave koja se protivi zdravorazumskoj manifakturi i zivotu uzgajanja svinja na napustenom ostrvu. U pitanju je poprilicno dobra serija, sa srcem na pravom mestu, ali, kao i dobar deo stvari iz epohe kada je radjena, prati odredjene sablone (ocigledni negativci, oruzje ne moze da ubije ni metu koja stoji u mestu i sl.)

Pored sve naivnosti, serija ukazuje na kljucne elemente i vrednosti ocuvanja zivotne sredine, prezervacija biljnih kultura i hrane, uzgajanje zivotinja, posledice zagadjenja, pa i problem energetske krize, koji je u ono vreme dosta bio aktuelan. Nista od toga ne deluje nametljivo, kako likovi to prozivljavaju u njihovoj avanturi. Sama avantura obuhvata deo gde pokusavaju naci jedinog naucnika jos upoznatim sa tajnom solarne energije, zatim je to zivot na ostrvu High Harbor, drugoj vecoj povrsini gde su se ljudi nastanili, i kasnije, obracun sa Lepkom, negativcem koji stoji iza svih zlih ambicija Industrije.

Sa produkcijske strane, anime je znatno bolji od bilo cega radjeno u tom periodu, pa mozda i narednih 10 godina. Rezija je konzistentna, muzika je u dobra i u skladu sa atmosferom. Miyazaki je ovde imao dobrog udela u reziji, tako da, kao i neko ko nije preterani ljubitelj njegovog rada, ovde je ostavio jako dobar utisak.

U globalu, da pojedini detalji u prici nisu zasnovani na nadljuskoj snazi i brzini koju ispoljava Conan, kao i cookie-cutter moralom, ovo bi bio nesvakidasnji naslov. I ovako je po mnogo cemu dobar, Conan i Lana su jako simpatican par, Monsley je proto-Nausicaa i prava je zavodnica (iako je dobar deo vremena provela u onoj idiotskoj uniformi, nalik ronilackom odelu). Kraj je fino zaokruzen, i, sve u svemu, ovo je poprilicno dobra avantura. Laputa i Nadia of the Blue Water su dobar deo inspiracije odavde povukli. Svaka preporuka za ljubitelje old school avantura.
Ja sam gledao neki film od 2h pre par godina... Kontam da je to skraćena verzija serije, je 'l.

Vidi se da je Miyazaki imao dobrog udela u ovome. Neobična, osvežavajuća i dobra avanturica.
Lana je ista Šita iz Lapute, a pošto je meni Laputa najomiljeniji anime film, i ovaj filmčić mi je legao kao budali šamar.

Nikako da se kanem da gledam seriju, koja mi već duže vreme stoji na hardu.

"Što duže čekaš, to će ti sladje biti" ;/
Mislio sam da skinem da bacim pogled, ali je mozda malo stariji naslov nego sto sam navikao. Je l' ima neki valjani rip/remaster?