AnimeOverdose Forum

Full Version: Lucid dreaming
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8
http://en.wikipedia.org/wiki/Lucid_dream

Ne znam tačno kako se prevodi na srpski pa sam naslov ostavio na engleskom. Lucid dreaming je tehnika pomoću koje korisnik u toku sna shvati da sanja tj. probudi se u snu. Kada se usavrši tehnika mogućnosti su neograničene - letenje, teleportacija, ubijanje hordi zombija i još neke pogane stvari. XD

Postoji više tehnika među kojima su najpoznatije

Wake Induced Lucid Dream (WILD)

i

Mnemonic Induced Lucid Dream (MILD)


TUTORIAL:

Postoji više metoda za lucidno sanjanje, ali dve koje su se pokazale kao najuspešnije i koje se najviše koriste su:
- Mnemonic Induced Lucid Dream (MILD)
- Wake Induced Lucid Dream (WILD)

MILD metoda se oslanja na vašu sposobnost da prepoznate da ste u snu, tj. da nešto ne štima. Ovo se postiže čestim reality check-ovima tj. proverama nekih osnovnih fizičkih zakona koji ne važe u snovima. Najčešći reality check-ovi su:
- posmatranje ruku - u snovima će vam često faliti prsti (freaked out kad mi se ovo prvi put desilo XD)
- pogledajte na sat - u snovima će vam u jednom trenutku biti npr. 5 sati a u drugom 18
- skočite - u snovima ćete često odleteti
- pokušajte da prstima jedne ruke prođete kroz dlan druge - ako uspete, u snu ste (logično XD)
- pogledajte u ogledalo - često ćete videti izopačenu sliku sebe (ovo nije preporučljivo ako niste iskusni jer izaziva stres i automatski vas budi)
- pokušajte da ugasite/upalite svetlo - prekidači u snovima ne funkcionišu kako treba

Ovo radite svakodnevno, po nekoliko puta, dok vam ne pređe u naviku. Ta navika će se preneti u snove i moćićete da znate kad ste u snu a kad ne.


WILD metoda je verovatno najuspešnija i najmoćnija metoda, ali je dosta teška. Kao što joj ime kaže, um vam ostaje budan a telo zaspi. Potrebno je da ostanete savršeno mirni, da se ne pomerate, a istovremeno da ignorišete sve misli koje vam prirodno nadolaze. Pokušajte da ih posmatrate iz perspektive trećeg lica. Na ovaj način zavaravate mozak da vam je telo zaspalo i on počinje da vam projektuje snove. Da biste ovo postigli potrebno je da vreme izmedju početka i REM faze (random eye movement faze, faze kada se javljaju snovi) bude što kraće. Što je vreme kraće manje vremena ćete morati da se ne pomerate. To vreme se skraćuje tako što navijete alarm izjutra između 3 i 5 sati. Nakon što se probudite prošetajte malo po sobi ili otiđite do toaleta. Potrebno je da se skroz razbudite jer ćete u suprotnom odmah zaspati i nećete postići željeni efekat. Treba dosta strpljenja da bi se ovo postiglo ako niste pridodni talenat.

Napomena 1: Kada prvi put shvatite da ste u snu obavezno pokušajte da se smirite jer uzbuđenje vodi ka prekidanju sna.

Napomena 2: Ne pokušavajte odmah da pravite drastične promene okruženja i da materijalizujete neverovatne stvari (x-wing, Megan Fox/Sasha Grey (XD), transformers)

Napomena 3: Vodite dnevnik snova. U njega upisujte svaki san koji zapamtite, svakodnevno. Tako ćete lakše primetiti šablone u snovima i samim tim ih lakše prepoznati.

Napomena 4: Ako vam dosadi okolina u snu i želite da je promenite, samo zažmurite i zavrtite se.

Good luck. Smile
pfffffff znači ovako...ja sam isto dosta puta pokušala vidjeti hoće li mi uspjeti i uglavnom nije bilo ništa..,no jednom je sestra nekih sat vremena nakon što sam "zaspala" ušla u sobu i ja sam ju pogledala nekak čudno...ona se uplašila...pokušala sam joj nešto reći no nisam mogla...ni pomaknuti se...znam da sam se smijala onako zastrašujuće XD kasnije je i mene bilo strah jbt...al' dobar je osjećaj...čudan Big Grin
(2012-10-07, 21:15)vele Wrote: [ -> ]http://en.wikipedia.org/wiki/Lucid_dream

Ne znam tačno kako se prevodi na srpski pa sam naslov ostavio na engleskom. Lucid dreaming je tehnika pomoću koje korisnik u toku sna shvati da sanja tj. probudi se u snu. Kada se usavrši tehnika mogućnosti su neograničene - letenje, teleportacija, ubijanje hordi zombija i još neke pogane stvari. XD

Postoji više tehnika među kojima su najpoznatije

Wake Induced Lucid Dream (WILD)

i

Mnemonic Induced Lucid Dream (MILD)

Ja sam pomalo iz dosade vežbao odavno, ali sam se tek pre mesec dana baš posvetio tome i rezultati ne izostaju. Uspeo sam nekoliko puta da se probudim u snu ali ne mogu još uvek da ga lepo održavam. Najjače je kad pogledaš u ruke a ono nema pola prstiju ili ti se rasteže ruka. XD
aj nam malo objasni kako ti to treniras,kad ti to uspeva.
Nisam bas ovo ocekivao.
Tesko da cu ovo probati, jer sam kako da kazem neuravnotezen u snovima XD stalno se budim preko noci, pa cesto izadjem na terasu da spavam a sad imam tripove da se samo probudim kako spavam na stolici na terasi a nesecam se da sam se budio i izaso na terasu. A sto je najgore volim maceve, sekire, surikene ( i imam par takvih stvarcica kuci ) pa nedaj boze treba da se nalozim u snu pa da ustanem pobijem sve u kuci Toungue a samo mi jos to treba i onda stvarno, jos samo nirvanu da dozivim XD
@Dule Imaš na linkovima koje sam ostavio dosta lepo sve objašnjeno. Ako znaš engleski čitaj tamo. Smile Ako ne reci, pa ću ja u kratkim crtama napisati kako se šta radi.

@sarcasticGirl To ti je paraliza. Kad god uđeš u REM (random eye movement) fazu sna, telo ti se parališe da ne bi radila stvarno ono što radiš u snu. Ta paraliza se odigrava svaku noć. Kad se iznenada prekine san ti ostaješ u paralizi neko vreme. Najbolje je da se ne uzbuđuješ i da pokušaš da pomeriš nožne prste. Na kraju ćeš se polako izvući iz paralize.
XD dobar savjet za ubuduće XD hvala
Jednom mi se nesvesno desilo i baš je bilo kul. (fora skakao sam sa zgrada i šta ti ja znam) Naravno, desilo se potpuno spontano, pre nekih... možda godinu, malo više. Smile Posle nije nikad. :/ Bar koliko se sećam.

Sve ovo mene zanima, ali sam previše lenj da "vežbam" to. Sad
Meni se par puta nesvesno desavalo, mislim da je bilo u onom snu sa Rambom i Brus Lijem XD (sto sam ranije na nekoj temi postovala), ali nikad nisam vezbala Undecided Prosto nemam zelju za tim Undecided
meni je se desilo jednom kad sam se vratio sa treninga mrtav umoran i legao da spavam, jesm bio umoran ali sam spavao preko dana taj dan i nisam mogao da zaspim, posle dvadesetak minuta lezanja u krevetu osetio sam se cudno, otvorio sam oci i video svoju sobu totalno nerealnu i ispred mene je bio prozor iz kog su krenule neke glave letece da ulaze, toliko sam se usrao ljudi vi ne znate koji je to osecaj, ja nisam bio svestan da sanjam jer je to bio san dok su mi oci bile otvorene tacnije halucinacija ali nisam mogao da se pomerim nisam imao kontrolu nad telom i ne znam kako ali sam uspeo da se probudim od soka i naravno nikada nisam to pokusao ponovo da uradim trazio sam na netu i nasao sam taj fenomen koji kao sto kazes mozes vezbom da usavrsis da ti se desi kad hoces, ali sam procitao da ako se sjebes na pola puta mozes da haluciniras opasno kao sto se meni desilo i zato vecina ne praktikuje ovo.
Cuo sam vise puta za ovo, ali sto rece Alan, previse sam lenj da se trudim oko toga.
A ionako su moji snovi vec dovoljno awesome i tipicno ukljucuju vanzemaljce, apokalipse, guzve na autoputevima izazvane kolonom dinosaurusa itd. XD
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8