AnimeOverdose Forum

Full Version: Preporuke starih (Classic) filmova
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5
Dugo sam razmisljao kako da nazovem ovu temu, pa ako neko od moderatora misli da ima bolji naslov, neka slobodno izmeni naslov. Kako vec imamo temu za Western i istorijske filmove (avanture, spektakle), bilo bi nekako pozeljno, da ova tema bude samo za stare (classic) filmove uz naravno filmove iz mog omiljenog zanra, a to je Noir zanr.

Kako je ova tema otvorena posle jucerasnjeg dogovora, jer prvenstveno treba odredjenim clanovima preporuka za ove stare filmove, pa evo od mene neke preporuke za gledanje...

Rear Window (1954)

[Image: 1.jpg]

Odlican film! Ustvari malo je reci da je film odlican, jer je ustvari masterpiece. Radnja je fenomenalna, gluma takodje, mada sta se drugo moze ocekivati od glumaca, kao sto su James Stewart i Grace Kelly. Ceo film je napet, uzbudljiv i pun veoma zanimljivih dijaloga, tako da je ovo za mene najbolji Hickokov film. Sve u svemu, kultni suspense film i koji je lagano upao u moja 3-4 omiljena filma.

10/10

Sunset Blvd. (1950)

[Image: sunset-boulevard.jpg]

Odlican film! Odlucih da pocnem maraton noir filmova sa ovim filmom i uopste se nisam razocarao, tj. odusevio sam se, jer je film, kao sto sam vec rekao odlican. Sama radnja filma je veoma zanimljiva i lepo prikazana u noir fazonu, gluma je takodje odlicna, pogotovo Glorie Swanson i kamera i zvuk su takodje odlicni, pogotovo kamera na pojedinim scenama. Uz sve to, veoma dobra rezija Billy Wildera, velikog filmskog maga i naravno odlican scenario koji je dobio i Oskara. Sve u svemu, odlican film i jedan od boljih noir filmova koje sam pogledao.

9/10
Skinucu sve ove filmove.
Hvala na listi Big Grin
Sto se horrora tice, ja preporucujem The Black Cat i The Raven. Nazalost, samo te sam i gledao, ali su mi se dopali filmovi. Planirao sam sve klasicne horrore da gledam (Dracula, Frankenstein, Wolfman, Mummy, Invisible Man etc), ali nisam bas neki fan filmova u globalu pa mi treba motivacije da bih se naterao da gledam film.

Isto nije los War of the Worlds. Planirao sam da gledam i The Day the Earth stood still ali nisam odgledao iz gore navedenog razloga. Takodje preporucujem originalni Twilight Zone, iako je u pitanju serija, s obzirom da su zasebne price od 25min (a prosecni filmovi su trajali 50min) moze u nekoj meri proci. Verovatno su svi gledal ove novije rebootove zone sumraka, al ni ovaj original nije los. To je to sto se Sci-Fi tice.
Laura (1944)

[Image: laura.jpg]

Vrlo dobar film! Jos jedan veoma dobar i zanimljiv noir film, koji je putpuno opravdao moja ocekivanja. Vrlo fina rezija Ottoa Premingera, odlicna gluma, pogotovo Dana Andrewsa i takodje vrlo fino uradjena kamera, kao i pozadinska muzika. Ceo film je vrlo napet i stalno se nekako nesto novo desava i sam reziser i glumci su veoma dobro preneli tu mracnu, noir atmosferu. Film je imao i par iznenadnih obrta, sto moze biti samo plus, i sve u svemu, vrlo dobar film i jos jedan dokaz zasto obozavam noir filmove.

8/10

The Big Heat (1953)

[Image: 1.jpg]

Jos jedan dobar noir film koji me je mozda malo razocarao, jer sam mnogo vise ocekivao od ovog filma, prvenstveno zbog rezije Fritza Langa. Sam film je dosta dobar, ima zanimljivu radnju koja relativno brzo ide, gluma je na nivou, pogotovo zbog Glenna Forda koji je bio veoma dobar. Kamera i zvuk su kao i obicno kod Langa odlicni, mada sam ocekivao na momente malo vise uticajne muzike, dok mi je kamera u pojedinim scenama bas prijala. Sve u svemu, zanimljiv, dobar noir film koji vredi pogledati, ako volite ovakve filmove.

7/10
@SerbianGod: Sta tacno dodje Noir zanr?
Bas duze vreme imam zelju da poskidam gomile matorih klasika i pogledam, ova tema mi je legla kao kec na rukav Smile
Noir žanr su ti razni detektivski filmovi npr. Max Pain ti je primer u igrama, po onom što sam video i Heavy Rain i LA Noir. Više sam upoznat sa igrama, ali nije velika razlika.
Bas tako, samo ja nisam nesto upoznat sa igricama. Uglavnom su to razni detektivski fimovi, ali ne moraju da budu detektivi glavni likovi i glavne odlika je da imaju odlicnu, prigusenu atmosferu i fantasticnu kameru koja je nastala pod uticajem nemackog ekspresionizma i da, u svakom filmu mora da se nadje neka fatalna zena. Smile

Mislim, sve mozes lepo naci na Wikipediji, ali preporucujem sledeci sajt, jer je super (ima dobre recenzije).

Film Noir of the Week

Jos preporuka:

The Maltese Falcon (1941)

[Image: 1.jpg]

Odlican film! Jos jedan odlican noir film i mogu reci da me je bas odusevio. Odlicna rezija, kao i scenario Johna Hustona, sto me je malo i iznenadilo jer je ovo bio njegov film prvenac. Odlicna gluma Humphrey Bogarta kao i uvek, uz odlicnog Sydney Greenstreeta i energicnog Peter Lorrea. Ceo film je bio napet i uvek se nekako nesto novo desavalo i kraj je bio malko iznenadjujuci. Sve u svemu, odlican noir film i pravi primer kako treba izgledati jedan odlican noir film.

9/10

The Virgin Spring (1960)


[Image: 1.jpg]

Fenomenalan film! Jos jedan odlican Bergmanov film i za sada moj favorit, mada sam pored njega pogledao samo jos The Seventh Seal i Wild Strawberries. Odlicno prikazana drama o jednoj porodici u Svedskoj, u 14. veku i ukupno o tom celom seoskom drustvu (iako se to ne vidi na prvi pogled) i naravno, odlicno prikazana pitanja o moralu i religiji. Fenomenalna rezija Ingmara Bergmana koja me je na par trenutaka prosto iznenadila (bio u soku zbog 2 scene), scenario je dubok, zanimljiv, poucan, prosto je fenomenalan. Gluma takodje odlicna, Max von Sydow, kao i uvek odlican, dok je Birgitta Pettersson bila stvarno fenomenalna kao Karin, mada su i ostali glumci bili sasvim dobri. Pored svega toga, muzika je bila odlicna i u velikom delu je doprinela, da se stvori atmosfera koja je prosto fenomenalno docarala ceo taj predeo iz Svedske, nacin zivota i sto je najvaznije od svega, zbog muzike, atmosfera je mracna, napeta i jedinstvena. Iako je ovo tek treci film koji sam pogledao od Bergmana, on mi je lagano postao jedan od omiljenih rezisera i naravno, ovaj film je postao jedan od mojih omiljenih filmova uopste.

Sve u svemu, fenomenalan film sa odlicnom pricom, rezijom, glumom, kamerom, muzikom, ustvari sve u filmu je odlicno. I, naravno, odlicno adaptirana svedska balada "Töres döttrar i Wänge".

10/10



Ah The Maltese Falcon...masterpiece inace od ovde pomenutih filmova gledao sam jos i Sunset Blvd (pored naravno Rear Window)
The Grapes of Wrath (1940)

[Image: nagvsmlapp0a5fsij3te8k1z.jpg]

Pogledah sinoc ovaj film i trenutno sam sebe pitam "Zasto sam ovoliko dugo cekao da pogledam ovaj film?", jer je film prosto fenomenalaaan. Odlicna rezija John Forda i njegov najbolji film u kom je najvise pokazao svoje umece i naravno, odlican adaptirani scenario prema knjizi Johna Steinbecka. Atmosfera me je delom podsetila na onu atmosferu iz filma The Virgin Spring (1960), sto je svakako plus i to me je veoma iznenadilo. Ali je gluma nekako najbolji segment ovog filma...John Carradine i Jane Darwell su bili odlicni, ali ipak prednjaci Henry Fonda koji je bio prosto fenomenalan (potvrdio jos jedanput, zasto je jedan od mojih omiljenih glumaca). Konacno jedan americki film koji kritikuje tadasnje americko drustvo i na odlican nacin je prikazan zivot tog dela SAD-a za vreme velike ekonomske krize 30-ih proslog veka. Sve u svemu, odlicna americka drama koja spada u najbolje filmove, ustvari, jeste najbolji film koji sam ikada pogledao.

11/10
Rewatch: 12 Angry Men (1957)

[Image: 12-angry-men-blu-ray.jpg]

Posle dugo, dugo vremena sam ponovo pogledao ovaj film i jos jedanput sam se odusevio, kao prvi put kada sam ga gledao pre par godina, jer je film prosto fenomenalaaan. Odlicna rezija Sidney Lumeta, odlican scenario Reginald Rosea i uz to maestralna gluma Henry Fonde i pogotovo Lee J. Cobba. Ubedljivo najbolji predstavnik court drama filmova i naravno, jedan od najboljih filmova (spada u moja 3-4 omiljena filma) koja sam ikada pogledao i naravno, sve preporuke za gledanje.

10/10

To Have and Have Not (1944)

[Image: 1704801020a.jpg]

Pogledah ovaj film i mogu reci, da sam se malko razocarao jer sam ocekivao daleko bolji film zbog Bogarta, Lauren Bacall i Howard Hawksa. Ali, sam film uopste nije los, stavise, dobar je. Vrlo dobra rezija Howard Hawksa, solidno adaptiran scenario prema istoimenoj knjizi Ernesta Hemingwaya, iako se film i knjiga mnogo razlikuje. Gluma takodjer, nije bila losa, ali su Bogart i Bacall bili nekako ispod proseka. Pocetak je bio odlican sa par odlicnih scena, sredina malo dosadna, a kraj solidan, ali ipak malo zbrzan. Sve u svemu, dobra war-drama sa primesama romanse i avanture, uz odlicnu glumu Walter Brennana koji je bio veoma simpatican.

7/10
Pages: 1 2 3 4 5